Jak se zbavit rybenek? Tyhle tipy pomohou

Také vás občas tenhle drobný hmyz vytáčí k nepříčetnosti? Není nic snazšího, než nad ním vyzrát. Máme tipy, jak se zbavit rybenek. Je to snadné.

Jsou necelý centimetr až dva dlouhá plochá stvoření, která se rychle pohybují „rybím“ krokem. K jejich názvu „rybenky“ přispívají i šupinky na těle. Protože nesnáší světlo, objevuje se tento bezkřídlatý hmyz většinou v noci ve vlhkých místech, jako je koupelna, toaleta, sklep, pod nábytkem. Rybenka domácí (Lepisma saccharina) není v našich domácnostech ničím zvláštním. Tohle drobné zvířátko se rozmnožuje celoročně.

Právě v noci vyrážejí rybenky za potravou, která je plná škrobů, sacharidů a proteinů. Konzumují papír, oblečení z přírodního materiálu, mouku, cukr, ale třeba i roztoče, což je jediným důvodem, proč k nim mít příznivý vztah. Sice na člověka nepřenášejí žádné choroby, ale za likvidaci naší domácnosti je zkrátka rádi mít nemůžeme.

Přirození likvidátoři rybenek

Rybenkami se živí třeba pavouci, stonožky, škvoři, což nám na klidu moc nepřidá. Proto, pokud se jich chceme zbavit, musíme se spolehnout na jiné možnosti.

Zajistěte nevhodné prostředí pro výskyt rybenek

Když se chceme rybenek zbavit je základním pravidlem vytvořit prostředí, které nemají rády. A to znamená čisto a dokonalé sucho. Speciálně je třeba dávat pozor na prostor těsně u vany, sprchy, ale třeba i pod předložkou. Vše musí dobře uschnout. Pomáhá také větrání. Mezi jejich nepřátele patří tmel a spárovačka, které utěsní prostor. Myslete na to, že rybenky jsou velmi malá stvoření, která se vejdou prakticky kamkoliv.

Foto: German wiki; CC BY, Sebastian Stabinger

Přírodní hubení rybenek

Mezi osvědčené prostředky patří brambora, kterou nastrouháte a hromádku dáte na papír. Tento papír navečer umístíte do místa, kde se rybenky objevují. Rybenky do hromádky nastrouhaných brambor přes noc nalezou a ráno celý papír vyhodíte do popelnice, protože z koše by vylezly.

Jinou možností jsou vanilkové lusky, protože rybenkám nevoní. Kousky rozkrojené vanilky dáme na příslušná místa výskytu a během pár dnů by se situace měla vyřešit. Vanilky se nám ale zdá škoda, volíme něco jiného. Další variantu přírodní likvidace rybenek představuje levandule, protože ani tato bylinka drobným tvorům nevoní.

Mezi trochu drastičtější způsoby patří směs melasy a octa (poměr 1:2), kterou když necháte na vhodných místech, zůstanou vám po nich mrtvé rybenky.

Chemické hubení rybenek

Přípravků, pomocí kterých vyhubíte rybenky, je velký výběr. Jsou k dostání v podobě lepicí pásky nebo pastičky. Druhou možností pak jsou spreje a posypy, ty už ale obsahují látky jako insekticidy, takže je příliš v domácnosti šířit nechcete.

Zdroj:
Wikipedia.org

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *