Vana, nebo sprchový kout? Čemu dát přednost

Nemůžete se rozhodnout, jestli zvolit vanu na dlouhé a voňavé zakončení dne, nebo jestli raději sáhnete po sprše, kde si odpočinete, ale i zregenerujete síly příjemnou masáží? Máme pro vás několik tipů. S jejich pomocí bude možná rozhodování o trochu snazší.

Sprcha jako očistný a masážní salon

Pokud nemáte v koupelně místo na vanu, nezbývá vám nic jiného, než si pořídit sprchu. Sprchových koutů je velké množství, co se týká velikosti i podoby. Nejmenší variantou je přitom rozměr 80 x 80 cm, existují i asymetrické rozměry, třeba 80 x 100 cm. Pokud ale máte prostor, určitě toho využijte a pořiďte si rozměr větší. I sprchování může být spojeno s pohodou.

Rozměr ale není tím jediným, co u sprchového koutu řešíte. Promyslet chce také jeho dveře, vodu na zemi nikdo zbytečně nechce řešit. Dveře mohou být jednodílné, nebo dvojdílné. Nejobvyklejší jsou posuvné, variantou jsou i skládací. Obě dobře šetří místo. Možností jsou také křídlové dveře. Roli hraje i výplň dveří, která mívá podobu plexiskla nebo skla. Při tomto výběru se posuzuje nejen praktické, ale také cenové hledisko. Výplň z plexiskla je levnější, ale dá se relativně snadno poničit. Oproti tomu bezpečnostní sklo je dražší, ale déle vydrží. Kromě toho může mít povrchovou úpravu proti vodnímu kameni. Snazší úklid ocení především ženy.

Sprchový kout využití nejen ti, kteří se neradi koupou, ale i ti, kteří mají malou koupelnu. Může vypadat krásně. Foto: Freepik/lifeforstock

Pak je tu ještě jeden rozhodovací faktor, kdy jsou v koupelně odtokové žlábky a voda jimi odchází pryč. To je trochu náročnější způsob na provedení. Je ho třeba dobře promyslet a odizolovat. Obvyklejší ale bývají sprchové vaničky. Většinou bývají zabudovány na podlaze, ale výjimkou nejsou ani varianty se zapuštěným sifonem v podlaze. Není pak nutné udělat krok do výšky, což ocení hlavně starší osoby.

Výhody sprchového koutu

Sprchování je rychlejší a pokud ve sprše nezůstáváte zbytečně dlouho, šetříte za vodu i energie. Pokud bude bude vstup do sprchy bezbariérový, oceníte to, až budete starší. I u sprch se dají pořídit relaxační prvky, a to tehdy, když si zakoupíte masážní hlavici.

Asymetrické vany

Toužíte po vaně, ale bojujete s každým centimetrem? Řešení by tu možná bylo. Jedná se právě o různé asymetrické vany. Klasická vana mívá nejmenší velikost 120 x 70 cm.

Také můžete využít zajímavých tvarů. Řešením jsou ergonomicky tvarované vany. Nejenže se na ně hezky dívá, ale především jsou velmi praktické. Tam, kde je více místa, máte lepší prostor na sprchování, v užší část můžete využít na relaxační koupel.

Ve velké koupelně se vyplatí si s prostorem pohrát a pustit se do zajímavých podob interiéru. Foto: Freepik/wirestock

Pak jsou tu samozřejmě i varianty asymetrických van pro ty, kteří s místem rozhodně nebojují. Nádherně se vyjímají kruhové vany, díky nimž si budete připadat jako v lázních. Variantou je ale také rohová vana, třeba v rozměrech 140 x 140 cm, případně 150 x 150 cm. Tam už je i místo na soukromou párty ve dvou

Vany: záležitost materiálů

Nejobvyklejším materiálem je především akrylát a smaltovaná ocel. Variantou je ale také sklo, litý mramor, kámen, dřevo, což jsou spíše záležitosti designu.

Někdy také můžete přidat sprchovou zástěnu k vaně. I tady je několik možností: od textilní zástěny, přes plexisklo, až po sklo. Budete tak mít sprchový kout i vanu.

Výhody vany

Vana je především relaxačním místem, milují ji ale i děti, které si v ní dokáží vymyslet řadu aktivit. Vana je také praktická na čištění. Její úklid je snazší, než v případě sprchového koutu.

Vana je místem relaxace pro dospělé i děti. Foto: Freepik/ prostooleh

Už jste vymysleli výsledek? Ti, kteří mají málo prostoru, potřebují jedno řešení. Tam, kde je k dispozici hodně prostoru se vyplatí si pohrát s oběma variantami. Užijte si relaxaci v koupelně.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *