Ceny energií se splašily. Máme tipy, jak ušetřit za plyn i elektřinu

V poslední době se ceny energií poněkud splašily a je třeba vymyslet způsob, jak co nejvíce ušetřit, abyste za ně nevydali zbytečný majlant. Kde všude se dá rozumně ušetřit? Máme tipy.

Topíte plynem? Elektřinu ale potřebujete také. Nejen na svícení, ale i na pohon všech těch nezbytností, které jsou k dnešnímu modernímu bydlení nezbytné. Lednička, mraznička, vysavač…. vyjmenovávat by šlo ještě dlouho. Co můžete udělat, abyste rozumně uspořili?

Kontrola spotřebičů

Jedním z předpokladů správného provozu je dobrý stav spotřebičů. U některých z nich je vysloveně prospěšné zkontrolovat jejich správné fungování. O co se může jednat? Jedním z typických příkladů je zanesený mrazák, protože kvůli námraze pak odebírá více elektřiny, než by bylo vhodné. Vyčištění mrazáku je cesta. Další ze snadných kontrol je třeba rychlovarná konvice. Tam zase problém způsobuje vodní kámen. Tady je cestou odstranění vodního kamene, bude vám k tomu stačit ocet.

Pokud máte starší spotřebiče, může být otázkou, jestli by se nevyplatilo investovat do nového přístroje, který bude ekonomičtější. Jednou z možností jsou také žárovky. Sviťte pouze když potřebujete a pouze v tom prostoru, kde jste. Dbejte ale také na to, abyste očím dopřáli potřebný komfort a v rámci šetření abyste si neničili zrak.

Topení

V oblasti topení můžete provést řadu opatření, které povedou ke snížení výdajů. Základním předpokladem je dobrá funkce kotle. Nejlépe před topnou sezónou by měl kotel zkontrolovat servisní technik, který ho i vyčistí. Jako u ostatních spotřebičů je i tady otázkou, jestli se jeho provoz ještě vyplatí, nebo jestli by ho nebylo lepší vyměnit za lepší model.

Pak tu je otázka topení v místnosti. Každý se doma potřebuje cítit dobře, v teple a pohodě. Ale nepřetápíte náhodou? Teploty 24-25 °C jsou až téměř nezdravé. Pro obývací pokoj se doporučují teploty zhruba 20-21 °C. V koupelně by mohlo být o trochu tepleji. Chladné místo zase představuje spíž. Také v ložnici nepotřebujete hodně stupňů. Naopak pro zdravý spánek by mělo vyhovovat zhruba 17-18 °C.

Jiné zvyky

Podobně, jako si zvykáme pouštět vodu jen když je skutečně potřeba, je také vhodné hospodařit s teplou vodou. Mimochodem zdraví prospívají studené sprchy. Vyzkoušejte místo dlouhé sprchy pod horkou vodou, rychlé omytí teplou vodou a rychlou studenou spršku. Lépe vás připraví na nový den, dodá energii.

Spoustu energie také proudí, aniž bychom ji skutečně potřebovali. Vypínejte je a vyndávejte ze sítě, když je nepotřebujete. Týká se to přístrojů s displejem. Když tedy svítí červené světýlko nebo různé údaje na displeji, odebírají proud.

Foto: Pixabay

Solární panely

Možnost instalovat solární panely nemá každý, ale většinou se nějaká možnost najde. Věděli jste, že solární panel může být i na balkoně? I takovýhle relativně drobný krok dokáže pomoci s provozem některého ze zařízení. Určitě nebude stačit na celou domácnost, to by muselo být panelů několik, ale i malé kroky se počítají. Návratnost tohoto kroku může být zpět zhruba za deset let.

Dobré zateplení

Otázkou je také to, jestli máte správně zateplený byt nebo dům. Neexistují někde zbytečné tepelné ztráty, které by bylo třeba vyřešit? Těsní správně okna? Topit zbytečně je obzvláště v této době nadbytečný luxus.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *