Na tato místa při úklidu zapomínáme: Víme, kam se podívat

Většinou uklízíme pouze ty věci, které jsou poházené a připojíme obvyklé stírání a luxování. Existuje několik míst a věcí, na které často zapomínáme. Kde je najdeme a jak často jsou potřeba uklízet?

Spodní část nábytku

Spodní část nábytku a prostor pod ním často bývá při úklidu opomíjený, i když se v těchto místech nachází spousta nečistot. Čas od času také má smysl obrátit židle a vyluxovat jejich spodní stranu, podobně je tomu u dalších částí nábytku. Občas člověk zůstane udiven, co všechno se tam najde. Tento úklid má smysl provádět zhruba dvakrát ročně.

Prach ze stěn

Na stěnách se usazuje prach a jiné nečistoty. Vysajte je alespoň jednou za čtrnáct dnů.

Vypínače

Vypínače jsou místem, kam často saháme, a přesto na jejich úklid občas zapomínáme. Jednou za 14 dnů se vyplatí vysát okolo nich a jednou měsíčně je opatrně otřít vlhkým hadříkem.

Prostor kolem kliky dveří

Možná jste zvyklí šahat jen na kliku, ale určitě to neplatí pro všechny členy domácnosti. Na dveřích u kliky se pak nachází spousta špinavých skvrn. Tyto prostory je vhodné jednou za měsíc otřít vlhkým hadříkem.

Vrchní desky skříní, dvířka, rámy obrazů

Při úklidu se možná díváme směrem dolů, takže nám neuniknou lišty podlah, které bývají zanesené prachem. Horší už je to s rámy obrazů, vrchními deskami skříní, které jsou nad úrovní očí. Těmto prostorám máme tendenci se vyhýbat, přestože si naši pozornost zaslouží, podobně jako je tomu v rozích stropů. Uniknout by neměla ani stropní světla nebo zárubně dveří. Na pavučiny se hodí vysavač, na nánosy prachu je dobré vzít prachovku s rukojetí.

Prostor za topením

Radiátory jsou také místem, kde ta milá zvířátka vytváří své pavučinky a kde se usazuje prach. Prostor za radiátorem se pokud možno alespoň z části vyplatí vysát jednou za měsíc.

Vnitřní prostor skříní

Vyklizený prostor skříní je vhodné vytřít vlhkou handřičkou alespoň jednou za rok. Můžete tuto činnost spojit s dobou, kdy třídíte sezónní oblečení. Oblečení by se také mělo vyvětrat. Nemělo by ležet ve skříni dlouho bez pohybu, aby se tam neusadily moli. Budete tak mít možnost oblečení protřídit a to, které nevyužíváte třeba někomu darovat.

Úklidové prostředky

Pravidelně s nimi uklízíte, ale jak často uklízíte tyto prostředky? Jedná se o houbičky na nádobí a různé hadříky, kterými čistíte domácnost. I tyto věci by měly být v čistém stavu. Jen tak zajistíte, že se špína nebude roznášet dál. Toto se také týká nástavce na vysavač, mopu a podobně.

Spotřebiče

Pomocníci od vysavače, přes konvici na vodu, až po kávovar také potřebují čas od času vyčistit. Vysavač má filtr, který může být zanesený, v konvici a kávovaru se může usazovat vodní kámen. Kontrola těchto věcí je vhodná alespoň každého půl roku. Pečovat je také třeba o myčku a pračku. Jednou za půl roku se vyplatí vyčistit.

Jednou za rok se také vyplatí vyndat ledničku a celý prostor omýt octovou vodou. Pozornost je třeba věnovat i mrazáku, i ten je třeba alespoň jednou za rok odmrazit a zkontrolovat, jestli neobsahuje staré věci, které už nemají požadovanou kvalitu.

O péči také jednou za čas žadoní mikrovlnná trouba a trouba. Bývají plné nečistot. Ideální je samozřejmě vyčistit ihned, když je ještě teplá, pak jde mastnota a další špína dobře dolů.

Pokojové rostliny

Sprchujete sebe – a co pokojové rostliny? Některým tato péče vyloženě prospívá, některým stačí rosení. Jednou za měsíc je můžete opatrně otřít jemným hadříkem, pokud je nechcete nebo nemůžete dávat do sprchy.

Polštáře, deky, přehozy

Občas se také zapomíná na péči o dekorace, jako jsou třeba polštářky, přehozy a dek. Všechny tyto věci je vhodné zhruba každého půl roku vyprat. Toto je třeba hlídat především u astmatiků, protože tento textil může být zdrojem různých bakterií, prachů, plísní a roztočů.

Knihovna a knihy

Knihy často bereme do rukou, některé ale zase leží řadu let na poličce, aniž by se jich někdo dotkl. Ale i tady se shromažďuje prach. Alespoň jednou za rok je všechny vyndejte z polic, utřete je a knihy vyluxuje s měkkým kartáčovým nástavcem, nebo je otřete prachovkou.

Matrace

Důkladně vyluxovat je třeba také postel, včetně matrací. U některých matrací se dá sundat povlak, ten alespoň jednou za rok vyperte.

Závěsy

Možná pravidelně čistíte žaluzie, ale také záclony a závěsy potřebují alespoň jednou za půl roku vyprat. Pokud máte sprchový závěs, nezapomínejte ani na něj. Pokud se dá prát, dejte ho do pračky, jinak celý omyjte a nechte uschnout.

Odpadkový koš

Do odpadkového koše nejspíš dáváte pytel, ale i tak se stává, že je plný špíny. Proto ho je třeba jednou za čas důkladně omýt, aby se nestal zdrojem zbytečného zápachu.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *