Tulipány a narcisy: Jak je udržet ve váze co nejdéle čerstvé

Tulipány a narcisy patří mezi symboly jara, na které si ještě budeme muset trochu počkat. Už teď je ale možné sehnat rychlené květiny. V šedivém zimním období chceme nějaké ty barvy do života. Jak docílit toho, aby tulipány a narcisy ve váze vydržely co nejdéle?

Péče o tulipány ve váze

Při pořizování tulipánů vybírejte takové, které se mírně začínají otevírat. Přitom by poupátko mělo být uzavřené, ale měla by být vidět barva. Doma nejdříve stonek ostrým nožem seřízněte zhruba o dva centimetry v ostrém úhlu. Tím docílíte, že zůstanou čerstvé. Aby tulipány co nejdéle vydržely, můžete je každý druhý den seříznout. Denně vodu vyměňujte. Tulipánům patří mezi žíznivé rostliny a nejlépe se jim daří v chladnějších prostorech. Aby se jim dařilo lépe, doporučuje se do vázy hodit kostku ledu. Květináři také doporučují odstranit z rostliny listy, které by byly pod vodou, aby neuhnívaly.

Vázu vybírejte dostatečně vysokou. Řezané tulipány je vhodné držet dál od nejrůznějších zdrojů tepla, televizi a podobné přístroje nevyjímaje. Když si pořizujete tulipány, dostáváte do rukou květiny, které stále rostou. Proto se ohýbají, v noci zavírají a ve dne otevírají dokořán. Co dělat, když tulipány začnou uvadat? Dejte je na několik hodin do teplé vody (můžete do něj hodit regenerační přípravek pro květiny nebo lžičku cukru, obojí je třeba rozmíchat). Při správné péči by tulipány měly po otevření vydržet zhruba sedm dní.

Tulipány nejsou ideálními druhy do kytic s více druhy květin. Důvodem je vylučovaný sliz s řezné plochy. V tom jsou tulipány podobné narcisům. Oba druhy květin jsou totiž ideální v samostatné váze.

Foto: Pixabay

Péče o narcisy ve váze

Už jsme si řekli, že narcisy jsou nejraději samy ve váze. Jakou další péči potřebují? Podobně jako tulipány je seřízněte ostrým nožem a vložte do odstáté vody, asi do poloviny výšky stonku. Vodu je třeba každý den měnit. Pokud si všimnete, že je voda slizovitá, zakraťte trochu stonek. Čistota vázy je důležitá u všech druhů květin. Vody nemusí být až téměř po okraj. Úplně bude stačit voda naplněná do poloviny vázy. Při dobré péči by měly narcisy vydržet zhruba deset dnů.

Zdroj:
Thespruce.com
marthastewart.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *