Jak pěstovat orchidej a jak se postarat o nejčastější problémy

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Můžete vybírat z řady pestrých barev a druhů. Co je potřeba vědět, když si tuto rostlinu pořizujete? Víme, jak reagovat, když se rostlině nedaří, nekvete, nebo když usychají listy. Co bylo v těchto případech špatně?

Pro pěstování rostlin je důležité vědět, co je pro ně důležité a odkud pocházejí. Orchideje rostou na stromech v tropických deštných pralesích. Význam pro ně má vzdušná vlhkost, ale i výživa, přijímané vzdušnými kořeny. Potřebují tedy dostatek tepla, světla a vzdušnou vlhkost.

Pokud s pěstováním začínáte, bude vám nejlépe vyhovovat Phalaenopsis (můrovec) – orchidej, která krásně kvete a je považována za nejodolnější pěstovaný rod.

Se světlem opatrně

U orchideje je potřeba vědět, že sice vyžadují dostatek světla, ale ne přímé sluneční paprsky. Okno, do kterého paří slunce tedy pro pěstování těchto krásných pokojových květin tedy nebude tím pravým místem. Jinak by došlo ke spálení (zhnědnutí listů).

Dostatek vlhkosti

To nejlepší, co orchidejím můžete dopřát, je zvlhčování listů postřikovačem, a to pravidelně. Zalévat by se měla tím způsobem, že květináč ponoříte jednou za čtrnáct dnů do vody a necháte rostlinu, aby načerpala tolik vody, kolik potřebuje.

Vhodné prostory pro orchidej

Protože orchidej potřebuje vlhkost, mohlo by jí vyhovovat místo na okně v koupelně, případně v kuchyni. Další místností by mohla být i ložnice. Tedy v případě, že okno není na prudkém slunci. Vždy ale také dávejte pozor na prudké změny teplot, ale i průvan. To jsou další faktory, které vy mohly rostlinu poškodit.

Optimální teplotou je zhruba 20-25 °C, a to po celý rok. Důležitá pro rostlinu je také výměna vzduchu, nevětrané prostory nejsou vhodné. Rostlina by měla mít stálé místo.

Foto: Pixabay

Chyby při pěstování – příliš vláhy

Mezi nejčastější chyby při pěstování orchidejí patří nadměrné zalévání. Do vody je ponořte zhruba jednou za týden až dva zhruba na deset minut. Pak ji nechte okapat. Pokud byste rostlinu nechali ve vodě dlouho, začala by uhnívat. Orchidej ponořte i s květníkem na deset minut do nádoby s vodou, poté vyjměte a nechte okapat. Na tuto lázeň by měla být měkká voda, převařená nebo dešťová. Jak jsme již zmínili, vhodné je i rosení.

Chyby při pěstování – málo živin

Substrát pro epifytní (rostou na jiných rostlinách, ale neparazitují na nich) orchideje vydrží vyživovat rostlinu zhruba tři roky, potom je ji potřeba přesadit. Převážně směs obsahuje kůru stromů, dřevěné uhlí a nasekaný mech. Tato podoba dobře hlídá vodu a vlhkost. Aby orchidej dobře rostla, vyplatí se sáhnout po hnojivu pro orchideje, ideálně od jara do podzimu.

Rostlina nekvete? Možná jste ji špatně ustřihli

Pokud vám orchidej nekvete, pak možná máte druh Phalaenopsis, který z jednoho stonku roste opakovaně. Proto nechte zhruba třetinu stonku.

Nestříhejte ani vzdušné kořeny mimo květináče. Nejspíš má rostlina málo vlhkosti, proto se objevují tato „chapadla“.

Co když květy opadávají

K opadávání květů většinou dochází hlavně v zimě, kdy není dostatek světla. Problému může napomoci přetopenost v místnosti bez vhodného zavlhčování. Při nižších teplotách (jako je 18-20 °C) by se zamlžovat rostlina naopak neměla.

Padající listy

Dospělá orchidej mívá obvykle tři páry zdravých listů. Pokud se objeví nové listy, ty staré často odzdola žloutnou. Ty můžeme odstranit tak, aby zůstaly jen ty zelené. Jestliže ubývá zelených listů, bude potřeba nový substrát.

Zdroj:
gardeners.com
gardeningknowhow.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *