Sít semena můžete už v lednu. Předpěstujte si doma tyto rostliny

Už koncem ledna máte možnost předpěstovat nějaké rostlinky, abyste z nich mohli mít užitek. Která semena využijete? Máme tipy, co a jak zasít.

Předpěstování zeleniny

Informace o tom, kdy konkrétní druh vysít, najdete na obalu sáčku. Jako první můžete začít s paprikou a celerem. V únoru pak přichází čas na rané odrůdy salátů, brokolici, květák, lilek. Vybíráme hlavně zeleninu, která má dlouhou vegetační dobu. Když budeme mít připravené sazenice dříve, budou také dříve plodit a čeká nás bohatší úroda.

Nezapomínejte se také řídit vhodnými podmínkami. Podle toho uzpůsobte termín výsevu. Pokud nemáte vyhřívaný skleník, světlou verandu, nebo zimní zahradu, můžete si zeleninu předpěstovat na vnitřním parapetu. Ideálním místem je okno na jih. Potřebovat budete jiffy, obaly od vajec, kelímky od jogurtů, misky, minipařníčky nebo jinou malou nádobku. Kromě toho bude zapotřebí výsevní substrát. Kromě minipařníčků je potřeba vytvořit vlhké prostředí tím, že je misky uzavřete do igelitového sáčku, který pravidelně otevíráte. Se zaléváním opatrně.

Rostliny potřebují dostatek světla, jinak by byly vytáhlé. Pokud ho nemáte, doporučuje se přisvítit.

Foto: Freepik

Nezapomínejte na bylinky

Na okně si můžete také předpěstovat bylinky. Dají se využít i jako mikrozelenina, tedy že je nenecháte celé vyrůst. Mladá rostlina má vyrostlé děložní lístky. Naklíčená semena a mikrozelenina jsou velmi zdravé potraviny a hodí se využívat, když není dostatek lokální zeleniny plné vitamínů a dalších prospěšných složek. Toto období je pro ně ideální. Bylinky ale samozřejmě můžete vypěstovat do obvyklé podoby a používat je jako koření. Hodí se například řeřicha, pažitka, bazalka, rukola.

Předpěstování květin

Z květin si můžete v lednu doma předpěstovat lobelky, muškáty, petúnie, begonie (voskovky). Některé rostliny potřebují pro klíčení projít chladem. Mezi takovéto květiny patří třeba levandule, hořec, koniklec. Bude pro ně vhodné prostředí v lednici, na balkoně, terase, ve skleníku. Doba vystavení se liší. Někdy stačí měsíc. V jiných případech je doba i několikanásobná. Potřebné informace najdete na obalu semen.

Zdroj:
thespruce.com
almanac.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *