Vytvořte si letní oázu: Jak zařídit obývací pokoj v provensálském stylu

Provensálský styl bydlení patří k těm nejoblíbenějším, především pro jeho pohodovost. Kdo by se nechtěl stále cítit jako na dovolené. Pro tento styl je typická nejen levandule, ale také některé barvy a materiály. Poradíme, jak si zařídit obývací pokoj v provensálském stylu.

Možná nemáte možnost se jednou za čas podívat do Provence. Mnohem snazší je vytvořit si tuhle krásnou atmosféru doma.

Materiál zařízení obývacího pokoje

Když chcete docílit odpovídajícího dojmu, sáhněte hlavně po přírodních materiálech, jako je kámen, dřevo, kov. To vše by se mělo objevit na podlaze, nábytku, případně dekoracích. Interiér obývacího pokoje v provensálském stylu bývá také velmi světlý (v pastelových barvách, ideálně smetanová, béžová) a mívá nádech patiny. Z barev můžete využít okrovou, terakotu, pistáciovou, šafránovou a podobně.

Foto: Annie Schlechter

Kámen se většinou používá na podlahu a také na zdi. Pokud využijete dřevěné prvky, neměly by vypadat jako zcela nové, naopak každá „vada na kráse“ je plusem.

Nábytek ve stylu Provence

Když si chcete pořídit obývací pokoj v provensálském stylu, nepotřebujete vydávat velké částky. Kouzlo provensálského stylu vlastně spočívá v tom, že vypadá opotřebovaně. Jednotlivé kousky můžete získat nejen po předcích, ale také na různých výpravách po bazarech. Pokud nesežene vhodný, můžete ho vytvořit i z nových kusů patinováním.

Foto: Bonami

Obývací pokoj můžete doplnit různými drobnými druhy nábytku, jako je komoda, konferenční stolek, ale chybět by neměla ani vitrína, případně knihovna. Vintage nábytek s patinou se do těchto prostor velmi hodí. Ve vitrínách se budou skvěle vyjímat různé kousky jídelního servisu. Pokud budou ladit se zbytkem interiéru, bude to jedině plus navíc.

Foto: Westwing

Samotná sedací souprava je dalším prvkem, kterému by se mělo věnovat dostatek pozornosti. Umožní vám totiž relaxaci, právě jako na slunném jihu.

Sedací souprava nebo samotné křeslo by měly být ve světlých odstínech – nejlépe „zašlé“ bílé. Pastelové odstíny, ale také třeba květinový potah sedačky přispějí k vytvoření oné kouzelné atmosféry. Pokud si pořídíte jednobarevný potah sedací soupravy, můžete zbytek dotvořit malými polštářky.

Foto: Wayfair / Kelly Clarkson Home

Nezapomeňte na dekorace

Právě dekorace, ať už jsou tím myšleny pouze polštářky, nebo také třeba různé prvky textilu. Od bílých lehkých závěsů, rozmanitých ubrusů a prostírání. Mezi vhodné dekorační prvky patří lampy a lustry. Skvělé budou kovové. Pokud bude textil se vzory, měly by spíše být jemné a decentní. Místnost můžete doplnit také o různé proutěné prvky. Interiéru by také neměly chybět květiny ve váze, ať už luční, nebo třeba levandule, slunečnice.

Foto: Orfa nábytek

Provensálský styl sází na přirozenost a odkazy na přírodu. Je velmi podobný klasice a venkovskému stylu. Co by mu naopak mělo chybět jsou prvky fantazie a prvoplánově pompézní prvky. Neměli byste tu najít ani nic, co bude výrazně barevné.

Foto: xxxlutz/carryhome

Pokud zvolíte vintage prvky s různými obloučky a zvlněním, nemělo by jich být příliš. To provensálskému stylu bydlení nesluší.

V létě je pro nás takováto prázdninová oáza pokladem. A to si teprve představte, co se může dít v chladných měsících, kdy je příval hřejivosti neuvěřitelným pokladem.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *