Od příštího roku mají být novostavby výrazně energeticky úspornější. Bungalovy budou mít problém

Příští rok bude výzvou pro ty, kteří se chystají stavět nový dům. Jedná se o to, že nyní mohly rodinné domy spotřebovat až 160 kWh/m2 primární neobnovitelné energie za rok. Počátkem roku 2022 se ale bude jednat o méně než polovinu. Tato změna znamená přiblížení se k pasivním domům. Při této změně bude nutná významná pomoc architektů. Z řad odborníků se ozývá, že nastane problém především pro členité bungalovy. Očekává se zvýšená poptávka po řešeních využívající obnovitelné zdroje energie a také vyšší důraz na úspory za vytápění a chlazení objektů.

Počátkem roku 2022 se budou muset stavitelé zabývat přísnější legislativou ohledně spotřeby energie, a to v souvislosti s vydáním loni vydané vyhlášky. Podle ní budou muset mít nově stavěné budovy téměř nulovou spotřebu energie. Nově se pro běžné rodinné domy bude jednat o 70–75 kWh/m2 za rok. Malé rodinné domy s energeticky vztažnou plochou menší než 120 m2 by to představovalo 85 – 95 kWh/m2 za rok. Výsledkem jsou pak hodnoty odpovídající střed mezi nízkoenergetickým a pasivním domem.

Velký význam architektonického konceptu

Michal Čejka z Centra pasivního domu zdůraznil důležitost architektonického konceptu.

„Zatímco v 2020 stačilo běžný rodinný dům zateplit patnácti centimetry izolace a byl prohlášen za „téměř nulový“, nové podmínky platné od roku 2022 už vyžadují komplexnější přístup související s kvalitou architektonicko-energetického konceptu. Lze tedy říci, že se požadavky na energetickou náročnost zpřísní především pro členité bungalovy nevyužívající sluneční záření.“

Vícenáklady na splnění podmínek se tak podle Michala Čejky mohou pohybovat v rozsahu 0,5–5 % nákladů na stavbu domu podle šikovnosti projektanta a architekta.

Je-li cílová hodnota 75 kWh/m2 za rok, pak právě koncepční návrh budovy rozhoduje o tom, startujeme-li na 90 kWh/m2 za rok u dvoupodlažního kompaktního domu orientovaného na jih, nebo na 150 kWh/m2 za rok v případě členitého bungalovu orientovaného na východ. První budova je řešena s rozvahou, bude tak u ní stačit již jen vylepšit obálku, nebo využít účinné technologie, nebo instalovat menší obnovitelný zdroj. Druhý příklad disponuje energeticky náročnou architekturou, projektant proto bude muset využít všech dostupných technických, a tedy i investičně nákladnějších řešení, aby dosáhl stejného výsledku jako v prvním případě,“ pokračoval na příkladu Michal Čejka.

Podle odborníků si bude nutno na tuzemském trhu zvykat déle, protože jsou změny spojené s jiným myšlením a přístupem velké části odborné veřejnosti. Nebude stanoveno velmi široké rozpětí pro spotřebovanou primární neobnovitelnou energii. Velký význam bude mít využití energie pro vytápění a přípravu teplé vody.

Vyšší zájem o řešení s obnovitelnými zdroji energie

„V příštích letech očekáváme zejména nárůst poptávky po způsobech vytápění, které využívají obnovitelné zdroje. Pokud bude platit, že pro naplnění nových legislativních požadavků bude od příštího roku stačit kromě kvalitní obálky domu už pouze využívání obnovitelných zdrojů, odhadujeme nárůst zájmu o tento sortiment. Týkat by se to mělo zejména tepelných čerpadel a rekuperací,“ řekl Ondřej Popelka, vedoucí technického oddělení společnosti Enbra.

Ten se dále domnívá, že o tato řešení se bude kromě uživatelů novostaveb zajímat i část spotřebitelů, kteří preferují následování aktuálních trendů, i když se jejich staveb nová legislativa přímo nedotkne.

Foto: Pixabay

Orientace stavby nabyde na větším významu

V návaznosti na nová pravidla ohledně snižování primární neobnovitelné energie, bude mnohem důležitější než dříve také samotná orientace stavby. Podle odborníků nutné zvážit dva různé úhly pohledu.

„Pokud uživatel orientuje hlavní obytné části tak, aby na ně v letním období dopadalo co nejméně slunečních paprsků, a dům se tak nepřehříval, musí řešit opačný problém v zimě – nedostatek slunce, které jinak může u velkých prosklených ploch výrazně ušetřit na vytápění. Pro posílení tepelné izolace a obálky budovy pak častěji sahá po předokenních roletách. Naopak když jsou okna orientována na západní stranu, je vhodné okna osadit jiným typem exteriérové stínicí techniky – venkovními žaluziemi. Ty zadrží většinu tepelné energie před vstupem do interiéru a zároveň ho tak pasivně chladí. Na základě toho proto usuzujeme, že poptávka po venkovním stínění bude v návaznosti na novou legislativu spíše dále stoupat,“ řekl Petr Přichystal ze společnosti Lomax.

Podle odborníků však ne všichni architekti budou tíhnout k orientaci budov tak, aby přísnější požadavky na využívání primární neobnovitelné splňovaly. „V takových případech budou muset do svých projektů zakomponovat větší množství řešení, která jim pomohou více využívat obnovitelné energie. Týkat se to bude zejména běžných nízkoenergetických budov. Nárůst zájmu například o tepelná čerpadla tak očekáváme i u této skupiny,“ doplnil Popelka.

Také Petr Přichystal s tím souhlasí a zároveň dodává, že klíčové jsou pro širokou i odbornou veřejnost aktuální trendy. „Ty jasně ukazují na rostoucí oblibu venkovního stínění, kdy lidé oceňují výrazně větší efektivitu tohoto řešení ve srovnání například s vnitřními variantami. To se propisuje i do architektonických návrhů, u většiny novostaveb se tak již dnes s venkovním stíněním počítá, což se projevuje i na stavební připravenosti proto toto řešení,“ uzavřel Přichystal.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *