Rajčata dozrávají: Jak uspíšit zrání a vypěstovat velmi chutná rajčata

Rajčata rozhodně patří mezi nejčastější zeleninu na našich zahradách. Můžete je dokonce pěstovat i na terasách a balkonech. Teď plody dozrávají. Co dělat, aby měly co nejvíce chutných plodů?

Jaká má být péče o zrající rajčata

Rajčata postupně zrají, ale potřebují péči. Důležité je především odplevelování. Rajčata potřebují dostatek vody, proto je nezbytné dostatečné zaléván, obzvláště v horkých dnech. Je dobré, aby rajčata měla dostatečně velkou misku pod květináčem.

Vláha na plodech může způsobit popraskání, pokud je deště málo, stačí i rosa nebo slabší deštík. Problémem jsou odrůdy velkoplodé, nebo ty, které mají slabou slupku.

Jak správně zalévat rajčata

Rajčata potřebují rovnováhu mezi vláhou a vzduchem. Nesnášejí sucho ani nadměrné přemokření. Když je vysoká vlhkost a voda zůstává na listech, mohou se šířit listové choroby. Nesnášejí také kontakt studené vody na horkých listech, může totiž dojít k popálení. Ideálně zalévejte brzy ráno nebo večer odstátou vodou ke kořenům.

Foto: Pixabay, Couleur

Jak urychlit zrání rajčat

Nejspíš už máte stonky plné rajčat, ještě ale není vyhráno. Potřebujete, aby rajčata dozrála na keříku a vy abyste měly k dispozici výborné plody. Postranní stonky se začínají odstraňovat, až když je dostatek plodů. Vyštipujte je pravidelně. Pokud byste to nedělali, rostlina by nasazovala příliš mnoho plodů a ty by nestihly dozrát. Výjimkou jsou rajčata keříčková, ta se nevyštipují.

Vhodné je také zaštípnout rostlinu zhruba za pátým až šestým květenstvím, zrychlíte zrání nasazených plodů. To je totiž pro rostlinu velmi vyčerpávající a nemusely by stihnout uzrát.  Jak dlouho trvá než z květu vznikne dozrálé rajče? Jedná se zhruba o 60 dnů. Promyslete si tedy, zda ještě stihnou rajčata uzrát, jinak odstraňte celé jedno květenství. Zelená rajčata mohou dozrát i mimo keřík, což není ideální, ale dočtete se o tom v některém ze zářijových článků.

To, že se rajčata stále více rozvětvují, může mít za příčinu větší uvolňování dusíku. Podle barvy listů poznáte, jestli je dusíku málo nebo hodně. Když má rostlina neúměrně velké, tmavě zelené listy, pak rajčatům dusík chybí. Jestliže mají světle zelenou barvu, látky je nedostatek. Jak to napravit?

Jak zajistit sladká rajčata

Aby rostliny dobře dozrávaly a začaly červenat, potřebují doplnit draslík a hořčík. Síran draselný a síran hořečnatý napomohou rajčeti hospodařit s vyráběnými cukry a směrovat je tam, kde je potřeba. Mělo by dojít ke zpomalení růstu a plody se začnou červenat. Draslík a dostatečná vláha také napomohou tomu, aby rostlina nesvinovala listy a dobře hospodařila s příjmem živin. Případně se podívejte po hnojivech s vyšším obsahem draslíku a mikroprvků (bude uvedeno, že jsou na podporu plodu). Dusík se hromadí v listech a stoncích, takže o obsah dusitanů mít nemusíte.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com, https://www.bhg.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *