Obdivujete krásné venkovské zahrady? Vytvořte si také takovou nádheru

Máte rádi klasické květinové zahrady, které najdete na vesnicích? Poradíme, které květiny vybrat a jak vytvořit krásnou venkovskou zahradu.

Milujete květiny a nemáte rádi příliš práce na zahradě? Možná na tu práci nemáte ani čas a raději byste ho věnovali obdivování něčeho krásného. Nesnažte se hledat souměrnost a moderno, na tento typ zahrady patří něco zcela jiného. Základem by měla být přirozenost. Zapomeňte na dokonale upravený trávník.

Co by ale uniknout nemělo, je živý plot, kvetoucí keře (šeřík, šípková růže, kdoulovec…), květinová louka. Co tu platí, je divokost. Přesto by měla mít zahrada určitý řád. Ideální je, když ji rozdělíte na několik částí. Získáte tak zajímavé kouty a pocit soukromí. Nezapomeňte ani na prostor, kde se budou moci plazit popínavé rostliny (třeba pnoucí růže, plamének, povijnice, vistárie).

Hmyzí potrava

Když vytváříte venkovskou zahradu, myslete také na obyvatele hmyzí říše, kteří k té nádheře významně přispějí. Včely milují druhy s jednoduchými květy, jako je kopretina velkokvětá, dobromysl obecná, pro včelky je ale skvělá také levandule, máta. Co nezařídí včelky, zařídí rostliny samy. Tak to funguje u nádherného zvonečku neboli orlíčku obecného. O tuto rostlinku se vůbec nemusíte starat a brzy z ní bude pořádný trs. Do trvalkového záhonu se kromě dobromysli neboli oregana hodí také zmíněná levandule lékařská (Lavandula angustifolia), dále saturejka horská (Satureja montana), máta peprná (Mentha piperita), meduňka lékařská (Melissa officinalis) a třeba i zavinutka podvojná (Monarda didyma). Doplnit záhon můžete o jednoletky měsíček lékařský (Calendula officinalis) a černucha damašská (Nigella damascena), kterou možná znáte jako nevěstu v trní. Obě rostliny se vysemeňují samy.

Pnoucí růže. Foto: Pixabay

Pestrost zahrady

Venkovská zahrada je pestrá, přesto skvěle může vypadat i shluk rostlin jednoho druhu u sebe. Vznikne pak krásná barevná plocha. Obvyklé trvalky můžete doplnit jarními nebo podzimními cibulovinami. 

Které rostliny si pořídit

Můžete si pořídit rostliny, jako je třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida), plamenka latnatá (Phlox paniculata), zvonek klubkatý (Campanula glomerata), pivoňka lékařská (Paeonia officinalis), kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum), mák východní (Papaver orientale), kakosty (Geranium sp.),
devaterník (Helianthemum sp.), záplevák podzimní (Helenium autumnale), stračka (Delphinium x cultorum), denivky (Hemerocallis), len vytrvalý (Linum perenne), vlčí bob (Lupinus polyphyllus), řebříček obecný (Achillea millefolium), řebříček tužebníkovitý (A. filipendulina), hlaváček jarní (Adonis vernalis), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), krásnoočko velkokvěté (C. grandiflora), třemdava bílá (Dictamnus albus), pupalka velkoplodá (Oenothera macrocarpa), mavuň červená (Centranthus ruber).

Trvalky můžete vybírat také podle výšky. Mezi ty nižší (do 50 cm) patří třeba plamenka šídlovitá (Phlox subulata), hvozdíky (Dianthus sp.), koniklec (Pulsatilla sp.), pomněnkovec velkolistý (Brunnera macrophylla). Mezi ty vyšší (nad 50 cm) patří například kosatec (Iris sp.), hvězdnice chlumní (Aster amellus), plamenka latnatá (Phlox paniculata), pivoňka úzkolistá (Paeonia tenuifolia), mák východní (Papaver orientale), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris).

Pupalka. Foto: Pixabay

Části venkovské zahrady

Jak už jsme řekli, zahradu je dobré rozčlenit. Když máte k dispozici dostatek prostoru, může vypadat následovně:

  • užitková část zahrady se zeleninovými záhony, kompost,
  • bylinkový záhon,
  • skupiny okrasných květin,
  • trávník a trávník s lučními květy,
  • rybníček nebo jezírko, potůček,
  • terasa s posezením u grilu nebo ohně,
  • zahradní domek,
  • ovocný sad.
Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *