Zvolit samostatné WC, nebo v koupelně?

Umístění toalety je dobré zvážit z několika důvodů. Roli hrají praktické otázky, ale také estetická hlediska. Co dalšího byste si měli rozmyslet, když si nejste jisti, jestli chcete mít oddělené WC, nebo v rámci koupelny?

Kdy může být toaleta v koupelně

Nejprve trochu toho, co nám říkají pravidla, totiž normy. Na jejich dodržování byste se měli zaměřit, než cokoliv naplánujete. Co je tedy potřeba vědět? Když máte v bytě jednu nebo dvě obytné místnosti, může být toaleta v rámci koupelny. Jestliže je ale místností více, musí být WC umístěno samostatně.

Dvě WC pak musí být v domácnosti, která má pět a více pokojů. Jedna toaleta musí být samostatná, druhá může být v koupelně.

V případě předělávek bytu nebo domu je důležité vědět to, jestli zasahujete do nosných příček. Pokud totiž změníte pevně danou dispozici bytu, potřebujete stavební povolení. Důležitá je Vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby a Norma ČSN 73 4301 Obytné budovy.

Foto: Pixabay

Toaleta v koupelně – rizika

Pokud se rozhodnete pro umístění toalety do koupelny, je dobré mít dostatek prostoru. Z hygienického hlediska by mělo být umyvadlo od toalety dostatečně daleko. Uvádí se, že bakterie se mohou dostat ze splachovaného WC až dva metry. Proto se také doporučuje sundávat při splachování poklop, abyste uchránili od nečistot kartáček na zuby a ručníky.

Tam, kde je toaleta, je také potřeba myslet na odvětrávání. Malá místnost se vyvětrá snáz než velká. I v samostatné místnosti s WC je praktické mít malé umyvadlo.

Při plánování počtu toalet je důležité také zvážit počet osob v domácnosti. Důležité je také znát jejich zvyky. Každopádně, pokud máte možnost, je ideální mít v bytě nebo domě dvě WC, obzvlášť pokud tam žije více osob.

Pokud máte toaletu v koupelně, je vhodné, když mísa nebude naproti dveřím. Může dojít k neočekávaným nepříjemným setkáním.

Důležité je také myslet na to, že by koupelna měla být především relaxačním místem. Potřebujete vizuálně příjemné místo, které bude dobře odvětrávané.

Zvážili jste všechna pro a proti? Která varianta vítězí u vás? Podělte se o názory v diskuzi pod článkem.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *