Jak zařídit pokoj pro školáka: podpořte jeho soustředění

Učení dětí je v posledních dvou letech ještě složitější, než tomu bylo dřív. Jak jim pomoci se soustředit? Využít můžete třeba právě sílu barev a zajistit dostatek světla. Jak na to? Nechte se inspirovat, a zařiďte školákům odpovídající podmínky v dětském pokoji.

Vyberte vhodné barvy

Dětský pokoj by měl být upravený do zón. Jedna by měla být uzpůsobena na spaní, druhá na relaxaci a třetí zóna by měla patřit učení. Víme, že každá barva má v sobě náboj, který dokáže povzbudit k určitým činnostem. Právě tak je tomu u učení. Podle psychologie barev je na podporu soustředění ideální světle modrá. U pracovního stolu tedy můžete natřít jednu stěnu touto barvou, použít třeba i částečnou tapetu. Další možností jsou ale i různé detaily jako lampička, polička, obrázek a další dekorace. Tato barva uklidňuje a vytváří pocit pohody. Pokud ji budete chtít doladit s jinými barvami, hodí se žlutá, tmavě modrá, bílá, červená, černá, šedivá.

Psací stůl nemá být skladiště

Psací nebo pracovní stůl v pokoji dětí je nejspíš centrem dění. Maluje se na něm, vytváří, hrají hry, ale také se u něho učí. Aby se člověk mohl soustředit, nemělo by okolo být hodně věcí. Určitě by tam v době učení neměly být předměty, se kterými si dítě hraje. Plyšáci i knihy, které nesouvisí s učením, musí být uloženy jinam. Jinak by myšlenkami mohl školák odbíhat a nevěnovat se tak naplno učení.

Dostatek vhodného světla

V místech, kde se dítě učí, nejlépe u pracovního stolu má být dostatek světla, ideálně přirozeného. Když bude potřeba svítit, je vhodné vsadit na umělé světlo okolo 4500-6500 K (teplota chromatičnosti). 6500 se nejvíce podobá přirozenému světlu, pro někoho ale může být příliš silné, pak je třeba vybrat s nižší teplotou chromatičnosti.

Kvalitní stůl a židle je nutností

Ideálně je vhodné školáka naučit sedět u vlastního pracovního stolu a pořídit mu k tomu vhodnou židli, na které si nebude ničit záda a bude mu příjemná.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *