Dětský pokoj pro školáka propojuje zdraví i hravost

Dětský pokoj pro školáka by měl nabízet nejen prostor pro vzdělávání, ale také pro relaxaci a spánek. Aby byla pracovní část pokoje zároveň zdravá, je třeba se podívat na několik pravidel.

Půjde vaše dítě do první třídy? Určitě bude potřebovat upravit zázemí dětského pokoje. Ten by měl představovat nejen útočiště, ale také místo, ve kterém rádi tráví čas. Zároveň by se v něm dítě mělo cítit bezpečně, mít prostor, kde si odpočine a zároveň bude mít prostor na učení. Kromě místa, kde dítě spí a kde si hraje, je zapotřebí věnovat pozornost pracovní oblasti.

Vyhovující pracovní stůl pro školáka

Pracovní stůl je důležitým místem, kde by se školák měl dobře cítit, aby se mohl soustředit na výuku. Zároveň by místo mělo vyhovovat činnostem, které na něm bude provozovat. Je důležité, aby odpovídalo věku, výšce a hlavně bylo dobře udržovatelné. Chybět by nemělo místo pro ukládání potřeb na psaní, kreslení, na sešity, učebnice a další pomůcky, vhodný je třeba i kontejner.

Rostoucí stůl Alba, foto: kancelarska-zidle.cz

Minimální doporučovaná velikost stolu je 120 x 60 cm, jak ale dítě bude potřebovat na stole mít i notebook, bude potřebovat stůl větší. Vhodné jsou rostoucí stoly, které požadavkům dětí vydrží mnohem déle. Některé děti mají koníčky, které vyžadují větší prostor, také toto je určitě třeba zohlednit. Výška pracovních stolů obvykle dosahuje 72-75 cm, což pro malé děti není optimální. Nohy dětí by se totiž při sezení měly dotýkat země. Proto jsou vhodné výškově nastavitelné stoly, které jsou optimální už například pro výšku 115 cm. Kromě výškového nastavení nabízejí některé stoly i různou úroveň náklonu. Cena rostoucího stolu začíná zhruba na třech tisících korun.

Z materiálů lze vybírat mezi plastem, dřevem – masiv, případně dřevotříska. Ideální jsou odolné materiály.

Židle pro školáka

Jak vybrat správnou židli pro školáka? Při pořizování židle je důležité myslet kromě pohodlného sezení a vizuální podoby také na zdravotní hledisko. Protože na židli školák tráví nějaký ten čas, nemělo by se jednat o obyčejnou plastovou židli.

Dětská rostoucí židle Mayer, foto: FAVI

Zajímavou variantou, která spojuje praktičnost, funkci i cenové hledisko, je rostoucí židle. Výhodou rostoucí židle je fakt, že vydrží několik let. Je možné ji upravit podle růstu dítěte, lze nastavit výšku a hloubku opěrky. Takováto židle může vydržet po celou základní školu a možná i déle. Židle jsou vhodné pro výšku 110-180 cm a váhu do 100 kg. Co u židle zohlednit? Především je to výška člověka, váha, nastavení sedáku a opěrky zad. Ideální je kvalitní vypolstrování, které se tělu přizpůsobí.

Židle by především měla být pohodlná a dítě by se na ní mělo cítit příjemně. Některé židle umožňují houpání, otáčení a pojízdnost. Tím nabídnou i větší komfort. Některé židle nabízejí i oporu pro nohy, pokud nedosáhnou na zem. Pojízdná kolečka mohou být vhodná na koberec a jiné měkké povrchy nebo univerzální, které se hodí na kterýkoliv povrch. Kvalitní rostoucí židle je možné pořídit zhruba od částky něco málo přes tři tisíce Kč.

Osvětlení

Osvětlení je třeba věnovat pozornost. Vhodné je bílé světlo, ale zároveň oční lékaři doporučují, aby bylo rozsvíceno ještě stropní světlo. Rozptýlené světlo je pro oči mnohem zdravější. Světlo na stole by podle hygienických norem mělo dosahovat 300-500 luxů.

Další doplňky

Děti milují různé nástěnky, tabule na psaní křídou, magnetické tabule. Zajímavou možnost představují tabulové nátěry na stěny. Proto by ani tyto předměty neměly v dětském pokoji chybět, aby podpořily jejich kreativitu.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *