IKIGAI představuje smysl života. Inspirujte se oázou klidu

Po životních stylech HYGGE, LAGOM a COSAGACH nyní přichází na řadu japonský styl IKIGAI. Jak si pomocí tohoto stylu vytvořit harmonické, klidné a pohodové bydlení?

Co vlastně IKIGAI znamená? Přeložit si ho můžeme jako „důvod být”, případně „smysl života”. Také tato životní filozofie cílí na teorii štěstí. Jak si užívat drobností a pocitu naplnění. Co opravdu chcete a potřebujete. Pro Japonce je důležitý klid a odpočinek, na čemž má samozřejmě obrovský podíl i bydlení.

Foto: Pinterest/Lefoymerlin.fr

Zaměřte se na kvalitu

V tomto případě se vyplatí vybírat nejen funkční, ale zároveň také kvalitní kousky. Měly by odpovídat vašemu životnímu stylu. Ačkoliv ikigai je většinou spojen s pastelovými tóny, jestliže máte děti nebo domácí zvířata, přizpůsobte materiály a barvy těmto okolnostem.

Barvy v místnosti by neměly být velmi jasné a tmavé. Vyplatí se je míchat s neutrálními barvami, jako je černá, bílá a šedá. Ikigai se vlastně poměrně velkou měrou podobá skandinávskému stylu bydlení.

Design zaměřený na vás

Ikigai by měl odrážet vaši osobnost. Neměly by tedy chybět osobní cenné předměty, nostalgické připomínky vašich životních období.

Co je typické pro ikigai, je minimum předmětů a zbytečností.

Při sledování japonského konceptu ikigai se protíná vášeň a účel. Při začlenění konceptu do vašeho domácího designu je klíčem k úspěchu identifikace vašeho účelu a jeho kombinace s krásou a funkcí.

Marta Suchodolská, kreativní ředitelka Westwing CEE, při tvorbě bydlení ve stylu ikigai doporučuje následující kroky.

Foto: Westwing

Krok 1: Vyberte styl

Interiér ve stylu IKIGAI je rafinovanou kombinací skandinávské funkčnosti a japonské estetiky. První z nich se vyznačuje řádem a jasnými barvami. Druhým jsou tlumené barvy, jednoduchost forem a materiálů a motivů převzatých z přírody. Tato dokonalá kombinace dodá vašemu uspořádání klid.

Krok 2: Vsaďte na přírodu

Vybavte interiér nábytkem a doplňky z přírodních materiálů jako jsou kamenina, keramika, dřevo, len nebo ratan. Jsou příjemné na dotek, přátelské k lidem a životnímu prostředí a mají pozitivní vliv na pohodovou atmosféru. Jejich tlumené, přírodní barvy umožňují očím odpočívat a smyslům se uklidnit.

Krok 3: Zastavte a dýchejte

Chcete-li se plně ponořit do své oázy ve stylu IKIGAI, vsaďte na funkční nábytek a čisté linie. Abyste dosáhli nedotčené čistoty, pořádku a rovnováhy, udržujte počet předmětů v interiéru na minimu.
Teď už jen stačí rozložit meditační podložku nebo se pohodlně posadit do křesla a vypít lahodné matcha latte. Nechť tento okamžik trvá!

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *