Skandinávský styl – jednoduchý, funkční a zároveň hřejivý

Skandinávský styl neboli nordic, skandi, názvů je hned několik. Jednoduchý a nadčasový styl je zároveň funkční. Možná právě pro spojení těchto ohledů patří mezi nejoblíbenější bytové styly.

Skandinávský styl je velmi jednoduchý, minimalistický a velmi úzce propojený s přírodou. Odkazuje na severské země, zároveň je hřejivý. Jak si zařídit byt ve skandinávském stylu?

Barvy

Ve skandinávském stylu hrají jednu z nejvýznamnějších rolí barvy. Protože v severských zemích hraje hlavní roli světlo, jedná se většinou o jemné tóny – bílou, béžovou, pastelové odstíny a odstíny šedé. Prostor ale můžete rozbít i výraznými barvami – žlutou, červenou. Oblíbená je také šedomodrá barva, tmavě zelená.

Chladné tóny interiéru doplňuje dřevo a doplňky jako polštáře a deky. Foto: Pinterest

Materiály

Významným prvkem je především dřevo, na kterém by měla vyniknout jeho struktura. Velmi často sahají výrobci nábytku po druzích dřev, jako je bříza, smrk nebo borovice. Prostor zahřívá dostatek pletenin, kůže, lněná příze. Nechybí ale ani kovové detaily, jako je třeba u rámu postele. V bytech je možné najít i prvky z kamene a skla.

Nábytek

Styl se dá kombinovat s vintage kusy. Převládají jednoduché, čisté linie.

Dekorace, vzory

V jednoduchém a vzdušném prostoru většinou chybí záclony. Pokud už se objevují, bývají co nejsvětlejší, nejvzdušnější a bez vzorů. Nordic styl charakterizují typické vzory. Rozhodně mezi ně patří nejen vločky, ale i jeleni. Najdete je nejen třeba na povlečení, ubrusech, polštářích, dekách, ale také na dekoracích, jako jsou sošky, obrázky a podobně. Ze vzorů se často objevují i pruhy a střídají se kontrastní barvy: tmavě zelená – bílá, černá – bílá.

Deky, polštáře a svíčky i dřevěná podlaha vytvářejí pohodu ve skandinívském stylu. Foto: Pinterest

Důležitým prvkem jsou i fotorámečky a co rozhodně nesmí chybět jsou svíčky, případně lucerny, závěsné lustry, stojací lampy.

Zajímavé detaily pak představují květiny, ať už čerstvě nařezané ve váze, sušené květiny, ale také suché větve.

Vše dohromady pak spoluvytváří to, co si představujeme pod pojmem „hygge” – pohodu, hřejivost, klid.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *