Potřebujete vyměnit okna? Na co si dát pozor

Výměna oken není rozhodně žádnou příjemnou záležitostí. Kdy se do výměny pustit a jak vše co nejlépe zvládnout.

Proč se pustit do výměny oken

Výměna oken není právě akcí, do které byste se s radostí chtěli pouštět. Není jednoduchá, vyžaduje dostatek financí a také je s ní spojen velký nepořádek. Když okna přestávají těsnit, fouká do místnosti, možná dokonce zatéká a protopíte majlant, snažíte se přece jen uvést výměnu oken do provozu co nejdříve. Právě otázka financí je jedním z rozhodujících faktorů. Je třeba si spočítat, kolik protopíte a jak se změní částka, když pořídíte nová okna, která vydrží několik desítek let. Snížit účty za teplo můžete až o čtvrtinu. Špatně těsnící okna také propouštějí více hluku, což také není zanedbatelný faktor.

Foto: Pixabay

Protože se nejedná o zanedbatelné finance a okna by měla vydržet několik desetiletí, je důležité věnovat pozornost jejich kvalitě.

Čemu věnovat pozornost při výběru nových oken

Zaměřit se je třeba na profily, zasklení, ale také na parotěsné a paropropustné zábrany. Ty představují ochranu montážní spáry Rekuperační klapka umožňuje proudění vzduchu protipylovým a protiprachovým filtrem. Benefitem mohou být také bezpečnostní otázky.

Jedna z hlavních otázek v případě nových oken spočívá v materiálu – zvolíte dřevěná nebo plastová? Každý materiál má své klady a zápory, v případě těch dřevěných je třeba počítat s větší údržbou. Kromě těchto nejčastějších materiálů se objevuje i dřevohliník a hliník.

Výběr dodavatele

Protože se jedná o velké finanční částky, je třeba si dodavatele pečlivě vybrat. Je důležité si velmi dobře ověřit reference na firmu, znát rozsah jejich služeb, informovat se na případné opravy a pozáruční servis.

Ve smlouvě o dílo by měly být obsaženy co nejlépe rozepsané služby – jestli se dohodnete na demontáži, důležitá je i typ a barva profilu, orientace zavírání, barva kliček, parametry zasklení, montáž příslušenství, zednické práce (začištění ostění ap.), parapety a jejich montáž na obou stranách okna, případně vymalování, odstranění odpadů, úklid, elektronické zabezpečení a bezpečnostní prvky. U seznamu by měly být jednotlivé položky detailně popsány a měla by být uvedena jednotlivá cena.

Důležitá je také finanční otázka, přesně si zjistěte výši zálohy, doplatku a jejich termíny.

Foto: Pixabay

Průběh výměny oken

Před výměnou je třeba zakrýt prostor, aby se nezašpinil (jedná se o velmi prašné práce), včetně podlah a nábytku. Je třeba zajistit dobrý přístup k oknům, je potřeba zhruba metr prostoru.

 • Demontáž oken,
 • příprava k instalaci,
 • tepelná izolace,
 • usazení okenního rámu,
 • připevnění okenních křídel,
 • pěna, těsnění,
 • seřízení, kontrola funkčnosti,
 • zednické a malířské práce,
 • parapety,
 • dokončení, úklid,
 • předání díla, předávací protokol.

Po dokončení je třeba, abyste si dílo dobře prohlédli a případné nedostatky, které se ihned nedají odstranit, sepsali do předávacího protokolu.

Co se starými okny

Dodavatelé často jejich ekologickou likvidaci, včetně odpadu z prací, nabízejí.

Zdroj: Vekra, PSK okna, OKNA.EU

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *