Uspořit energie a možnost využít dotace NZÚ: Nová střešní okna VELUX

Light u potravin většinou znamená bez zbytečných cukrů či tuků, zatímco u dotace Nová zelená úsporám byla varianta Light zbavena nadbytečného papírování a administrativy. Finance třeba na výměnu střešního okna lze čerpat i zálohově předem. Jak do toho zapadají střešní okna VELUX?

V tom spočívají hlavní výhody NZÚ Light, která je koncipována jako rychlá a jednoduchá pomoc při úsporách energií nízkopříjmovým skupinám, např. lidem pobírajícím starobní či invalidní důchod 3. stupně nebo příspěvek na bydlení.

Celý sortiment střešních oken VELUX vyhovuje technickým požadavkům pro získání dotace z programu NZÚ Light. A protože na jedno okno lze čerpat až 12 tisíc korun, pokryje tato dotace některá střešní okna v závislosti na rozměru stoprocentně,“ radí Eva Ševčíková, manažerka zákaznického servisu společnosti VELUX, a dodává: „Za zeptání nic nedáte, o radu si lze zavolat nebo napsat přes kontaktní formulář na webu. Proškolení pracovníci call centra i na vzorkovnách VELUX vás provedou jednotlivými kroky k dotaci.“

NZÚ Light umožní rychlé úspory energií

Nová zelená úsporám běží už nějakou dobu a využít ji mohou všechny sociální skupiny, je však spojena s podstatně vyšší administrativou. Předpokladem pro získání dotace NZÚ je vypracovaný projekt novostavby či rekonstrukce, který samozřejmě není zadarmo. Tento projekt závazně specifikuje materiály, které mohou být použity, protože NZÚ vyžaduje vyšší technický standard produktů. Realizace pak musí být provedena certifikovanou firmou. NZÚ zahrnuje vše od zateplení přes zdroje vytápění až po výplně otvorů a vyplácí se následně.

Oproti tomu nový dotační titul NZÚ Light je určen pro rychlé úspory energií, jako je právě výměna starých střešních oken za nová. „V Lightu nepotřebujete projekt, a tedy za něj neplatíte, navíc výměnu můžete udělat i svépomocí. Na záruku našich oken nemá vliv, zda je montuje certifikovaná firma nebo přímo zákazník, stačí dodržet náš montážní návod. A ten je velmi přehledný, proto výměnu lze zvládnout i svépomocí,“ ujišťuje ohledně záruky Eva Ševčíková ze společnosti VELUX.

Výměny oken před a po

Podmínkám NZÚ Light vyhovují všechna střešní okna VELUX

Pokud tedy zvažujete výměnu střešních oken s využitím dotace NZÚ Light, potřebujete jen fotodokumentaci stávajícího stavu a odborný posudek navrhovaných opatření, který vám zdarma zpracují zástupci tzv. místních akčních skupin nebo EKIS (bezplatná služba pro veřejnost na podporu energetických úspor). Tito zástupci působí v rámci regionů a přijedou zdarma, nafotí aktuální stav a pomohou s vyplněním žádosti.

„Od nás pak dostanete technické dobrozdání, že vybrané střešní okno VELUX splňuje parametry pro dotaci. Podmínky NZÚ Light požadují pouze dvě základní věci, aby okno mělo trojsklo a kvalitní rám, a to splňují všechna současná střešní okna VELUX. Navíc vám poradíme s výběrem okna například podle místa nemovitosti, protože člověk bydlící ve městě bude potřebovat vyšší standard akustiky, podle orientace domu na světové strany, podle typu místnosti a podobně,“ pokračuje Eva Ševčíková, manažerka zákaznického servisu společnosti VELUX, a doporučuje: „Začněte u nás, proškolení pracovníci s vámi projdou celý postup, poskytneme vám technické poradenství a dáme kontakty na agentury v regionech, které zdarma pomohou s dotací. Pokud nebudete chtít řešit výměnu oken svépomocí, doporučíme vám certifikované realizační firmy, u nichž budete mít garanci doby, do kdy vás musí kontaktovat, abyste nečekali tři měsíce. Můžeme k vám i zdarma poslat našeho technika, který vám s výběrem střešního okna poradí. Pomůžeme tedy ve všech fázích, od začátku až do konce.“

Zatímco střešní okna před třiceti lety dosahovala hodnoty součinitele prostupu tepla Uw kolem 2,8 W/m²K, dnešní střešní okna VELUX jsou standardně vybavená izolačním trojsklem. Jejich hodnota prostupu tepla Uw se tím snížila na úroveň 1 až 1,1 W/m²K, takže jsou energeticky výrazně úspornější. Například nová střešní okna VELUX Standard Plus jsou schopná generovat pasivní solární zisky, tedy „vytápět zdarma“. Přitom výměna střešních oken je realizovatelná bez velkých stavebních zásahů během několika dnů.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *