Kdy a jak sázet brambory: Co dalšího potřebujete vědět o jejich pěstování

Jak se vyznat v bramborách? Které brambory se sázejí na jaře a jak má takové sázení vypadat? Jak je zabezpečit proti škůdcům? Přečtěte si naše rady ohledně sázení nejoblíbenější české přílohy.

Brambory pocházejí z Jižní Ameriky a dostaly se do Evropy se zámořskými objevy. Tuto zeleninu tvoří ze 70 % voda. Zbytek představují škroby a minerály (brom, draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, molybden, nikl, sodík, vápník, zinek, železo) a další cenné látky, jako tuky, vláknina, bílkoviny, pektin, polysacharidy, aminokyseliny, organické kyseliny a chlorofyl.

Dělí se na velmi rané (zrání trvá 90 – 110 dní), rané, polorané, polopozdní a pozdní. Rané se sázejí podle počasí v březnu, případně dubnu a sklízejí se většinou do 30. června. Po tomto termínu dozrávají polorané (zrání trvá 120 – 130 dnů), polopozdní (zrání trvá 120 – 130 dnů) a pozdní (zrání trvá více než 145 dnů).

Výsadba brambor

Rané brambory se v teplejších oblastech sázejí obvykle v březnu, v chladnějších pak během dubna. Důležité je řídit se počasím. Rané brambory se nevyplatí uskladňovat, doporučují se spotřebovat co nejdříve.

Brambory potřebují kyprou půdu s mírnou zálivkou. Foto: Pixabay

Jak má vypadat půda pro sázení brambor

Důležité je, aby půda v hloubce okolo jednoho centimetru měla teplotu přinejmenším 6 °C. Nevhodná je přílišná vlhkost. Pokud se hlína po stlačení v ruce a následném uvolnění rozpadne, bude se s ní dobře pracovat a nebude se lepit na nářadí. Uspíšit prohřátí půdy se dá netkanou textilií nebo fólií.

Výběr brambor na sázení

Na sázení jsou určeny certifikované sadbové brambory, konzumní brambory se nehodí, protože jsou ošetřeny přípravky proti klíčení. Do půdy se dávají brambory s klíčky, dlouhými 1-2 cm (delší by se mohly ulámat). Při výběru kontrolujte i vizuální stránku brambor. Nesmí být viditelně poškozené, musí být pravidelné a bez bílého povlaku.

Příprava půdy na sázení

Brambory se sázejí na dobře připravený záhon. Co je třeba provést před sázením? S přípravou je ideální začít už na podzim. Dobře se zryje, zapracuje se kompost nebo rozleželý chlévský hnůj. Brambory potřebují kyprou půdu. Na jaře ještě půdu zryjte a zbavte případných plevelů. Nakypřená by měla být zhruba do hloubky 15-20 cm. Můžete využít klasickou motyčku, existuje ale i elektrická varianta. Pokud jste nestihli pohnojit na podzim, rychle to udělejte nyní. Využijte kvalitní kompost, nebo granulovaný hnůj, na zapracování můžete využít i rotavátor.

Pak už se začíná se samotnou přípravou pro sázení. Motyčkou vytvoříte mělkou brázdu, která je od další vzdálena asi 70 cm. Jak hluboko sázet brambory? Hloubka brázdy se uvádí asi o 1-2 cm vyšší, než jak je vysoká brambora. Jak vložit bramboru do brázdy? Je potřeba, aby očka směřovala nahoru. Jestliže byste to provedli špatně, oddálili byste celý proces růstu. Na závěr je třeba opatrně zahrnout brambory asi do 10-15 cm nad hlízy. Záhony zalijte. Jestliže bude udržována pravidelná mírná zálivka, budou brambory rychle klíčit. Během procesu je třeba hlídat, aby hlízy byly vždy dobře zahrnuté. Jen tak se budou vyvíjet mnohem lépe.

Péče o zasazené brambory

Brambory potřebují dostatek živin. Doporučuje se zvolit některou z variant: cererit, NPK, ale také síran draselný, ze kterých mohou získávat minerály.

Likvidace plevelů

Postřiky proti plevelům se nesmí provádět ve vegetační době. Řešením je pravidelné kypření. Dávejte si ale pozor některé, jako je pýr – ty vytrhejte, abyste je nepřekopli a neměli je tak nakouskované v záhoně.

Mandelinka bramborová. Foto: Pixabay

Choroby a škůdci na bramborách

Na bramborách se mohou objevit různé druhy škůdců. Vzhledem k této zelenině se často zmiňuje především mandelinka bramborová, brouk s vypouklými černo-žlutě prouhovanými krovkami. Abyste se nevítaného hosta zbavili, můžete mezi rostliny vysadit bylinky, jako je měsíček lékařský, kopr, řebříček, šalvěj, kopr, ale i křen. Jinou variantou je zakrytí záhonů fólií.

Likvidovat brambory přicházejí i slimáci. Boj s nimi je téměř něco jako začarovaný kruh. Metod je celá řada.
Mšice na bramborách jsou nebezpečné, protože přenášejí viry. Napadené rostliny pak zaostávají v růstu, mají lepkavé a lesklé listy. Z přírodních prostředků proti mšicím se můžeme zmínit třeba po vodě z uvařených brambor (bez soli). Z chemických přípravků se dá sáhnout po granulovaných insekticidech, organosfátech, karbamátech.

Na bramborech se pak může objevit i plíseň. Najdeme ji na listech a má podobu vodnatých, následně hnědých skvrn, které se šíří. Pokud je vlhko, kdy se houbě daří, doporučuje se důkladný postřik především spodní části listů. Využívají se fungicidy a dbejte na ochrannou lhůtu, po kterou by se neměly konzumovat plody a kdy se nesmí rostlin ani dotýkat.

Zdroj:
Wikipedia.org
eagri.cz/public/web/file/186748/MAME_RADI_BRAMBORY.pdf

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *