Jak krmit ptáčky v zimě, abychom jim neuškodili

Ideální dobou, kdy začít přikrmovat, je zhruba začátek listopadu. Nyní v zimě se často bez naší pomoci neobejdou. Jak drobné ptáčky krmit, aniž bychom jim ublížili? Kterých chyb se vyvarovat?

Vhodné krmítko

Pro ptáčky bychom si měli pořídit takové krmítko, ze kterého budou mít přehled a zároveň se budou cítit v bezpečí před velkými ptáky a kočkami. Mělo by se nacházet zhruba metr a půl nad zemí na závětrné místo. V blízkosti krmítka by neměly být skleněné plochy, o které by se ptáčci mohli poranit.

Množství potravy by mělo odpovídat aktuálnímu počasí. Když mrzne a třeba je i hodně sněhu, měli by ptáčci dostávat více krmení. Vždy by měla být strava chráněna před sněhem a deštěm. Jinak by mohla zplesnivět a takové krmivo již pro ptáčky není vhodné. Krmítko je třeba pravidelně kontrolovat, odstranit slupky a zkažené jídlo.

Vhodná strava pro ptáčky

Strava v krmítku by měla být pestrá, aby přilákala různé druhy ptáčků. Mohou dostat i zbytky z kuchyně, mezi které patří vločky, neslaná a nekořeněná vařená rýže a brambory. Krmení pro ptactvo by mělo obsahovat různá semena, jádra, bobule. Obzvláště jim chutnají slunečnicová semena, na ovsu, prosu a pšenici si pochutnají vrabci a hrdličky. Jablka na stromech zase milují kosi a kvíčaly. Zapomínat by se nemělo ani na kvalitní lojovou kouli, samozřejmě bez síťky (mohli by se za ji zachytit drápky a uváznout). Nejlépe ji nechat v nějakém nosiči. Ptáčci potřebují také přístup k vodě.

Foto: Pixabay

Jak vyrobit lojovou kouli

Vyrobit si takovou lojovou kouli můžete snadno i doma. Potřebujete na ni tuk bez soli, ideálně lůj, sádlo – nakrájené na malé kousky roztavíte při nízkých teplotách. Když začne rozpuštěný tuk tuhnout, vmícháme do něj různá semena, hodí se i nadrcená vlašská a lísková jádra, ale třeba i mák, pšenice, len, ovesné vločky, proso, loupaná dýňová semena, zralé jeřabiny. Směs pak dejte do květináče nebo půlky ořechu a zavěste je na strom. Můžete směsí obalit i šišku a přivažte ji ke stromu.

Kdy přestat krmit ptáčky? Skončit se zásobováním by se mělo zhruba v březnu.

Nejčastější chyby při přikrmování

Slané a kořeněné zbytky z domácnosti, pečivo, sladké potraviny a cukroví, plesnivá a jinak zkažená strava, lojové koule v síťce, to všechno patří mezi časté chyby. Nezapomínejme také na to, že ptáčci se i za sněhové pokrývky a ledu potřebují omýt a napít.

Sčítání ptáků

Od ledna 2019 probíhá pod hlavičkou České společnosti ornitologické (ČSO) každoroční sčítání ptáků (nejen) na krmítkách. Program dostal název Ptačí hodinka. Tohoto vědeckého výzkumu se může zúčastnit kdokoliv. Akce se koná 7.-9. ledna 2022. Více informací se dozvíte na stránkách programu ptacihodinka.birdlife.cz, kde bude probíhat online sčítání.

Zdroj:
Thespruce.com
Birdlife.cz

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *