Tipy pro interiér: jak ho v létě ochladit

Můžete vlézt pod ledovou sprchu, ale co když tohle není právě to ideální řešení? Máme pro vás několik tipů.

V horkých dnech má smysl větrat pouze brzy ráno nebo pozdě večer, když je teplota co nejnižší. Jinak byste si domů pouštěli teplý vzduch, což nemá význam.

Zmrzlinovač

A vezmeme to od žaludku. Zmrzlina je příjemnou záležitostí především letních měsíců. Abyste pro ni nemuseli nikam chodit a mohli si připravit vlastní, využijete zmrzlinovač. Ceny těchto produktů jsou velmi rozdílné. Pořídíte ho za 500 Kč, ale také za 20 tisíc.

COOK Multi Blender SM1000 Foto: Concept

Mixer

Ochladit se můžete i studenou polévkou nebo ledovou tříští. Vhodný mixer zvládne zmrzlé ovoce i led, snadno si tak připravíte sorbet. Důležitá je kvalitní mixovací nádoba, která zvládne nárazy teploty.

Klimatizace

Další příjemnou možností je ochlazovač vzduchu, kdy je studený vzduch otázkou chvilky. Když používáte tato zařízení, je také třeba myslet na zdraví, protože obyčejná klimatizace může představovat riziko pro dýchací cesty.
Vhodné je proto, když má přístroj zvlhčovač, který zvlhčuje suchý vzduch. Dávat pozor je třeba ve vlhkých místnostech, kde by se mohla vytvářet plíseň.

Můžete si nechat vestavit klimatizaci po bytě, nebo zvolit mobilní klimatizaci, kterou ochladíte vždy přesně pouze tu místnost, kterou potřebujete. Může také představovat výrazně menší finanční vydání. Při pořizování klimatizace je také třeba sledovat, jak velký prostor může přístroj ochladit.

Ventilátor ETA 3607 90000 Trinity. Foto: Eta

Větrák

Pokud nechcete nebo nemůžete investovat do klimatizace, pořiďte si větrák nebo ventilátor. Existují i stropní větráky, které ale opět představují významnější investici. Jsou velmi efektivní, ale jestliže potřebujete méně finančně náročné řešení, pořiďte si ten stolní. Dá se postavit přesně tam, kam potřebujete. Větší prostor ochladí větráky s rotací. Zajímavým řešením jsou větráky, které vytvářejí chladivou rosu. Ke zvážení jsou potřeba údaje o velikosti prostoru, na který je větrák určen. Vhodné jsou i ventilátory, které jsou schopné se otáčet. Pro dobrou výměnu vzduchu je důležitý počet výměn vzduchu. V případě bydlení jsou potřeba 1–2 výměny za hodinu. Kuchyně oproti tomu potřebuje 20 výměn.

Vyprané záclony

Drobným trikem pak mohou být vyprané záclony a závěsy. Nejenže dodají vlhkost, ale byt také bude krásně vonět. Věšet by se měly dobře vyždímané.

Stínící technika

Určitou možnost představují markýzy a žaluzie. Žaluzie má smysl stáhnout ještě před tím, než začne svítit slunce. Důležité je nechat potom celý den stažené a znovu vytáhnout až večer, kdy bude moci proudit chladnější vzduch.

Nevytvářejte zbytečné teplo

Myslete na to, že také přístroje v chodu vytvářejí teplo. Pokud nemusíte, nežehlete přes den. Přístroje, které nemusí být zapnuté, vypněte.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *