Jak změřit a vybrat záclony

Záclony a závěsy jsou záležitostí estetiky, dodávají interiéru kouzlo, zároveň jsou i praktické. Mohou prostor pozvednout, ale také mu uškodit. Poradíme, jak změřit záclony, aby vašemu interiéru prospěly.

Než budete instalovat garnyže

Pokud se teprve chystáte na instalaci garnyže, myslete na to, že by zavěšená záclona měla přesahovat na každou stranu zhruba 20-30 cm. Je potřeba, aby záclony (případně závěsy) při shrnutí měly dostatečný přesah a nezmenšovaly okno. Ubíraly by tím také světlo v místnosti.

Jak změřit záclonu

Při pořizování nové záclony nestačí změřit okno, a podle toho záclonu nakoupit. Aby záclony na okně vypadaly dobře a správně plnily svoji funkci, je třeba respektovat několik pravidel.

Záclona by měla být větší, než je okno, trochu ho po stranách přesahovat. Začátkem procesu je změření garnyže, na které bude záclona zavěšena. Záclona by měla být nařasená v poměru 1:2, tedy na 1 metr šířky okna je potřeba počítat se 2 metry záclony.

Výška se pak měří od garnyže až po místo, které má záclona zakrývat. Může to být po dolní okraj okna, k parapetu, trochu pod parapet, ale také až na zem.

Kromě toho je při měření rozměru záclony počítat s několika centimetry navíc, které ubere jejich začištění.

Řasící stuha

Využít můžete řasící stuhu, díky které bude nařasení velmi estetické. Našívá se na horní kraj záclony. Délka je stejná jako v případě záclony, tedy také 1 metr šířky okna = 2 metry řasící stuhy. Záclonu s řasící stuhou nebo bez ní je pak možné uchytit pomocí háčků, žabek.

Žakárové (a některé další typy záclonovinových materiálů) mají ve spodní části všité olůvko. Díky němu je pak záclona vždy dobře vypnutá.

Záclony dokáží vytvořit zabydleněnější interiér. Freepik.com / wirestock

Jak začistit kraje záclon

Jak už jsme zmínili, u záclon je třeba začistit kraje. Provádí se to tak, že se kraj dvakrát založí a zajistí špendlíky. Pokud si troufáte, můžete kraj opatrně zažehlit. Poté rovně prošijte pomocí tenké jehly po celé délce polyesterovou nití.

Kusové nebo metrážové záclony

Záclony se dají pořídit jako kusové zboží. V tomto případě je dán rozměr a kraje jsou začištěné. S nimi se pak už nic neprovádí, stačí je jen pověsit. Druhou možností jsou metrážové záclony. V tomto případě je pevně daná šíře a vy pak volíte potřebnou délku, podle vašich požadavků.

Záclony k menším oknům

K menším oknům, třeba na toaletách, v koupelně, ale i v kuchyni s hodí vitrážkové záclony. Většina z nich má na horní straně otvory k provlečení vitrážkové tyčky.

Doprovodné služby k prodeji záclon

Také je potřeba vědět, že někteří prodejci záclon mají v nabídce doprovodné služby. Patří mezi ně obšití, zkrácení, ale také našití řasící stuhy. Vaše práce se záclonou je tak tak minimální.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *