Jak zajistit bezpečnost domova, než odjedete na dovolenou

V létě se spousta z nás vydává na dovolenou. Pokud ne do zahraničí, alespoň po našich luzích a hájích. Je jedno, jestli se chystáte k moři, do kempu v Jižních Čechách nebo třeba jen do vlastní chaty. Opouštíte domov, který potřebujete dobře zabezpečit. Na co nezapomenout, aby na vás po návratu nečekalo nepříjemné zjištění.

Zkontrolujte všechny vstupy

Pokud máte dům s pozemkem ohraničeným plotem, hodí se první upozornění případným návštěvníkům už dát právě u branky. Když ji zamknete kvalitním zámkem, bude mít nezvaný příchozí ztížený vstup a dost možná se pro násilný vstup vůbec nerozhodne.

„Při zabezpečování domu bychom se neměli soustředit jen na vstupní dveře. Kvalitní zámek či cylindrická vložka certifikovaný alespoň ve III. bezpečnostní třídě patří na všechny vstupní dveře, včetně garáže či sklepa,“ říká Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Nevystavujte, co nemusíte

To, že budete dávat na odiv různé předměty, přitáhne pouze pohledy druhých, což je nevítaný proces. Zloději si většinou plánovaný úlovek obhlíží a když uvidí zajímavé věci, jenom je na pozemek přitáhnete. Proto se vyplatí před odjezdem schovat cenné věci, včetně různých nářadí. To se dá využít i k tomu, aby se zloděj pomocí něj vloupal do domu. Nakonec zatáhněte záclony, případně žaluzie.

Moderní technika pomáhá

Na trhu jsou nejrůznější vychytávky, které mohou pomoci ohlídat vaše bydlení. Od různých bezpečnostních kamer, přes programovatelná světla, až po alarmy. Taková pohybová čidla a světla představují skvělé vychytávky. Díky smart home systémům můžete domov nejen sledovat na dálku, ale také zabezpečit a ovládat. Ceny stále klesají a nabídka je pestrá.

Postarejte se o věci v bytě

Jestliže máte doma cenné věci, neměly by se jen tak povalovat. Šperky, hotovost, cenné papíry by měly být v bezpečnostní schránce nebo v trezoru. Doma může pomoci některý z bezpečnostních systémů, které jsou možné pevně přichytit ke stropu, stěně, podlaze. Hodnotnější věci se k němu dají uzamknout. Variantou jsou také bezpečnostní bedny. Ty bývají vyrobeny z odolných materiálů. Umístění pak najdou třeba ve sklepě, garáži nebo technické místnosti.

Zařiďte si namátkové kontroly

Vyplatí se nenechat místo bez dohledu. Pomoci mohou třeba sousedé, se kterými dobře vycházíte, ale také příbuzní, případně kamarádi. Je dobré vybírat schránku a přinejmenším kontrolovat okna a dveře. Některým můžete dát i klíče.

Zabezpečte dveře

Už jsme zmínili péči o vstup brankou. Pozornost se vyplatí věnovat i vstupním dveřím (všem, kterými se dá dostat do domu/bytu). Zámek by měl být kvalitní a v dobrém stavu. Šetřit se v tomto případě skutečně nevyplatí.

„Do zabezpečení bychom měli vložit přibližně 5 % hodnoty majetku, který chceme chránit. Většina domácností v ČR se k tomuto podílu ani zdaleka neblíží,“ upozorňuje Petr Neuvirt. „Levný zámek ze zahraničního e-shopu či tržnice neposkytne dostačující zabezpečení, a bez odpovídající certifikace nám navíc pojišťovna nemusí v případě krádeže uznat pojistné plnění.“

Důležité upozornění

I když nadcházejícím volnem a dovolenou žijete a neskutečně se na ni těšíte, šetřete informacemi, které o ní poskytujete druhým. Úplně nevhodné je informovat o cestě na sociálních sítích. Mohou se tam totiž informovat i osoby, o které doma nestojíte. Pokud chcete zážitky sdílet, počkejte s nimi až po návratu.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *