Tipy, jak sušit prádlo v zimě

Zacházení s prádlem většinou nepředstavuje v péči o domácnost velkolepý zážitek. V zimě je sušení prádla navíc vždy výzvou. Jak sušit prádlo, aniž bychom museli řešit plíseň na stěnách?

Nejpraktičtějším řešením jen sušička prádla, ale řada z nás ji z nejrůznějších důvodů nemá nebo mít nechce. Další možností je sušit prádlo na šňůře doma. Tím ale vzniká vlhkost a mohou se objevit plísně. Poradíme, co dělat abyste vznik plísně omezili.

Perte prádlo správným způsobem

Na sušení prádla má vliv už samotné praní. Aby bylo prádlo správně vyždímané, je třeba správně naplnit pračku. Když totiž do pračky dáte více prádla, nemusí se dostatečně vyždímat. Můžete si také zkusit pohrát s mírou odstřeďování. Přitom je třeba ale zohlednit potřeby jednotlivých kusů v pračce.

Pověste prádlo ven

Pokud máte možnost sušit prádlo v zimě venku, jedná se o dobré, i když trochu zdlouhavé řešení. Důležitou roli tu bude hrát vlhkost. Jestliže budou venku nižší teploty, bude snáz odcházet vlhkost z oblečení. Když nebude pršet nebo sněžit, čerstvý vzduch si pohraje s oblečením a vysuší ho. Nejspíš to bude trvat déle, než doma v teple, obzvlášť pokud máte v koupelně podlahové topení.

Foto: Freepik

Vyberte správný sušák

Na trhu je několik variant sušáků. Roli hraje místo, kde bude sušák, ale také množství, které budeme potřebovat sušit. Velká rodina ocení rozkládací sušáky, které nabízejí větší plochu k sušení. Variantou jsou i sušáky do tvaru “V” (zasouvací), ty se hodí na zeď nad vanu.

Správně využijte sušák na prádlo

Nestačí jen tak narychlo naházet textil na sušák. Aby bylo sušení co nejefektivnější, je třeba, aby silnější kusy oblečení měly dostatek prostoru na proudění vzduchu. Lepší je materiál důkladně rozložit, rozepnout zipy, vytáhnout kapsy a pověsit přes dvě šňůry/tyčky. Pozor, aby se drobné kusy, jako třeba ponožky nedostaly do jiného oblečení. Nejen, že by neuschly, ale také by začaly zapáchat.

Sušák je nejlepší postavit volně do prostoru, opět kvůli proudění vzduchu, u stěny by mohla začít plesnivět. Neměl by stát ani u topení. Nezapomeňte během sušení pravidelně a dobře větrat. To umožní dobrou cirkulaci vzduchu a omezí pravděpodobnost výskytu plísní. Možná vás napadne sušit prádlo přímo na topení, ale to není dobré řešení. Jednak při obloženém radiátoru vzniká větší nárok na energii a vedle toho se může srážet voda na stěně za radiátorem a mohou tak vznikat plísně.

Řešením je také odvlhčovač, který je užitečný obzvlášť tehdy, když máte horší možnosti pro větrání.

Zdroj:
goodhousekeeping.com
cleanipedia.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *