Jak se zbavit zápachu z odpadkového koše

Zápach není příjemný a ten, který pochází z odpadkového koše, rozhodně nepatří mezi ty vítané. Abychom se ho zbavili, často stačí jednoduchý krok, jindy potřebujete trochu nápaditější řešení.

Tím, že se do odpadkového koše dávají nejrůznější nečistoty, objevuje se v něm i spousta bakterií. Většinou stačí koš vysypat, případně nádobu vymýt vodou a jarem. Často se tento postup doplňuje otřením dezinfekčním prostředkem.

Ideální je odpadky třídit, aby v jedné části byl bioodpad a ve druhé směsný odpad. Jestliže třídíte, určitě budete třídit i papír, plast, sklo i plechovky.

Jak předcházet zápachu

Největším problémem je bioodpad. Pokud chcete, můžete si pořídit domácí kompostér, kam pak tyto zbytky přijdou. Kompostéry nejsou nic nevzhledného a při správné manipulaci nezapáchají. V odpadkovém koši bioodpad kvasí a hnije. Jednou z možností, jak se vypořádat s bioodpadem, je také drtič odpadu. Jiným řešením je využít staré igelitové sáčky po pečivu a zelenině a odpad naházet do něj, nakonec ho dobře uzavřít a dát buď do koše, nebo s ním zamířit přímo do popelnice.

Do odpadkového koše lze ale také umístit některou z vychytávek proti zápachu. Je ale potřeba vzít na vědomí, že i s následujícími tipy bude potřeba odpadkový koš pravidelně mýt a případně dezinfikovat. 

Voňavé sáčky do odpadkového koše

Slyšeli jste o parfémovaných pytlích do odpadkového koše? Mají různé vůně, mezi velmi příjemné patří ty citrusové (k sehnání je jahoda, levandule). Nevýhodou je vyšší cena. Cena za jeden sáček se pohybuje okolo 3 Kč.

Vůně a pohlcovače pachu

Podobně jako se dá pořídit vůně a pohlcovač pachu na toaletu, existují různí pomocníci i pro odpadkový koš. Tyto umělé vůně jsou k dostání speciálně pro koš, ale využít můžete i spreje a nastříkat je tam, kam potřebujete.

Jedlá soda

Jedlá soda dokáže v domácnosti vyčistit téměř všechno. Uplatní se i u odpadkového koše. Nepříjemnému zápachu zabráníte tak, že jedlou sodu vysypete na dno koše, pak vložíte pytel na odpadky.

Sušené bylinky

Další variantou jsou bylinky, které se dávají podobně jako soda na dno odpadkového koše. Při vyhazování se pak vymění. Podobně jako soda dokáže také pohltit pachy citronová kůra (limetková, pomerančová). Jediné, co potřebujete, je, nechat nejdříve tyto kůry nechat dobře uschnout. Jinak by plesnivěly, a to bychom vůni v koši příliš nepomohli.

Esenciální oleje

Obdobně se také dá na dno koše vložit tampónek s pár kapičkami esenciálního oleje. Můžete je měnit podle toho, na které aroma právě budete mít náladu.

Aktivní uhlí

Aktivní uhlí je dalším pomocníkem při likvidaci zápachu. Nejprve je ho potřeba nadrtit a nasypat na dno odpadkového koše. Už působení přes noc zlikviduje nepříjemný zápach.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *