Myčka je skvělý pomocník: Tyhle předměty do ní nepatří

Myčka je úžasný vynález. Výborně šetří čas. Musí se ale umět používat. Jestli jste si mysleli, že se bez mytí v dřezu obejdete, musíme vás zklamat. Abyste si zbytečně nezničili předměty, které do myčky nepatří, máme pro vás jejich přehled.

Myčka tupí ostří

Mezi věci, které do myčky nepatří rozhodně řadíme nože a další předměty s ostřím. Jejich řezné plochy totiž v myčce dostávají na frak. O tom, že pokud je na nich dřevo, do myčky vůbec nepatří, snad ani není třeba mluvit. Poničí se nejen samotné dřevo, ale mohly by se i rozlepit. Dřevěné předměty by vlastně s vodou měly být v minimálním kontaktu, aby se neponičily. Mohly by se zkroutit a popraskat.

Sklo a porcelán do myčky pouze podle návodu

Do myčky smí sklo i porcelán, ale pouze ty výrobky, u kterých je to uvedeno. Jiné předměty by se mohly poničit. Sklo by mohlo získat bělavý nádech, který připomíná špínu. Také v případě keramiky je třeba si dávat pozor. Pokud není na výrobku uvedeno jeho možné mytí v myčce, určitě ho do ní nedávejte. Mohli byste přijít o různé kresby, zlaté a stříbrné ornamenty, podobně jako u porcelánu, jehož ozdoby často nejsou do myčky vhodné.

Některé keramické předměty byste v myčce mohli zničit zcela. Co se týká starého nádobí po babičkách a různých starožitných předmětů, tam si odpusťte mytí v myčce v každém případě. Mohli byste o ně dříve či později přijít. A to by byla skutečně škoda. V případě některého nádobí mytí v myčce možné je. Sledujte značky.

U hrnců a pánví pozor na povrch

Ne všechny materiály hrnců a pánví mohou do myčky. Než je tam strčíte, podívejte se na doporučení výrobce. Některé materiály jsou zcela nevhodné pro mytí v myčce a mohly by se poškodit. Příkladem mohou být některé druhy teflonu.

Ne každý druh hrnce se hodí do myčky. Foto: Pixabay

Pozor na péči o nerezové předměty

Ne všechny nerezové předměty se dají mýt v myčce. Jedná se o velmi levné materiály, ale také o dražší výrobky. Vhodná by měla být chromniklová nerez ocel, která se označuje 18/10. I v tomto případě byste měli dávat pozor na rychlé usušení těchto předmětů a nikdy byste neměli používat drsné materiály.

Není plast jako plast

Určitě v domácnosti používáte řadu plastových předmětů. Ale pouze některé mohou zamířit do myčky. Opět je dobré se orientovat pomocí symbolů na jednotlivých věcech.

Co do myčky patří

Pokud máte pocit, že se do myčky vlastně nic nedá dát, není to tak docela pravda. Myčka umyje dobře řadu předmětů, ale musí být na toto použití vhodné. Patří sem třeba varné sklo, zapékací mísy, nádobí na pečení.

Když budete pořizovat nové nádobí, dívejte se po symbolech, a vybírejte takové, které se do myčky hodí.

Jestliže chcete mít nádobí po použití myčky v bezvadném stavu, nevyplatí se šetřit na přípravcích. Levné produkty do myčky bývají nekvalitní a nádobí umyté s jejich pomocí pak vypadá škaredě.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *