Jmelí není jen parazit. Využijte v období Vánoc magickou moc jmelí

Jmelí k Vánocům u nás zkrátka patří. Málokdo si dovolí zapomenout na magickou moc této rostlinky. Ať už si ji doma pověsíte v přírodním stavu, postříbřenou, nebo pozlacenou, zjistěte o jmelí, co jste nejspíš o jeho použití nevěděli.

O jmelí stojí vědět více, než to, že je dobřé si ho před Vánocemi zavěsit nad dveře nebo jídelní stůl. Krásná součást vánoční výzdoby je stálezelená poloparazitická rostlina. Přestože botanický rod jmelí (Viscum) obsahuje asi 100 druhů (hlavně v tropických oblastech Afriky, Asie a Austrálie). V korunách hlavně listnatých stromů u nás roste pouze jmelí bílé (Viscum album). Často jmelí roste na stromech, které je třeba pokácet.

Rostlina je nejedlá

Jmelí sice má krásné bílé bobule, ale ty jsou nejedlé. Obsahují toxické aminy a jejich konzumace může způsobit zvracení a bolesti žaludku. Zvěsti, že se jedná o lék na různé nemoci včetně epilepsie, se ukázaly jako mylné. Rostlina je jedovatá i pro zvířata.

Uctívání už od dob keltských druidů

Jmelí patřilo k rostlinám, kterých si lidé vážily. Od počátků bylo spojeno s kouzly a magií nejspíš pro blízkost k nebi (roste v korunách stromů) a chrání tak před zlými duchy.

Bylo spojováno s magií a kouzli zejména proto, že roste v korunách stromů – předci tak rostlinu brali jako dar z nebe, která ochraňuje před zlými duchy.

Tradice používání jmelí při obřadech je připisována keltským druidům. Tehdy šlo o to, že jmelí z dubu má posvátnou moc, včetně léčby nemoci, ochrany před nočními můrami. Mělo také mít schopnost předpovídat budoucnost. Druidové jmelí sbírali během letního a zimního slunovratu.

Na studeném severu mají ale vlastní teorii. Jedná se o to, že jmelí bylo posvátné Friggě (bohyně lásky), Loki (bůh škodolibosti) ale zastřelil Friggina syna kopím (nebo prý šípem ze jmelí). Frigga svého syna oživila právě pod jmelím. Nařídila, aby každý, kdo stojí pod jmelím, získal ochranu před smrtí, a také aby dostal polibek.

Foto: Pixabay, Peggychoucair

Tradice líbání pod jmelím

Kde se vzal tento zvyk? Nejspíš se tak stalo ve starověkém Řecku, během festivalu Saturnalia a později při svatebních obřadech, kvůli spojení rostliny s plodností. Traduje se, že během starého Říma váleční nepřátelé urovnávali neshody právě pod jmelím jako symbolem míru. Aby potěšili bohy, zdobili v zimě domy a chrámy jmelím.

Ve viktoriánské Anglii mělo líbání pod jmelím velký význam. Jestliže ho dívka odmítla, neměla alespoň v příchozím roku dostat žádné nabídky k sňatku. Kromě toho nad ní řada lidí ohrnovala nos, že zůstane starou pannou.

Věšení jmelí nad štědrovečerní stůl

Věšení jmelí nad stůl je dalším zvykem, který je spojen s tím, že pokud pod ním povečeříte, bude vás v příštím roce čekat velká úroda. Důležitý je prý při tom počet bobulek. Čím více, tím lépe.

Jmelí má být darované

Pokud chcete, aby jmelí přineslo štěstí, radost a lásku, měli byste ho zakoupit pro někoho druhého. Milým dárkem tak můžete přinést štěstí do domu.

Zdroj:
https://www.livescience.com
https://en.wikipedia.org

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *