Vybíráte podlahu? Každá místnost potřebuje něco jiného

Podlaha je pro místnost velmi důležitá. V úvahu se bere nejen její vzhled, kterého si všimnete na první pohled, ale sledovat by se také měly praktické aspekty. Každá místnost má totiž má na podlahu jiné požadavky. Ty se vyplatí zvážit, když se rozhodnete pro změnu. Podlaha je vždy záležitostí na spoustu let, proto je její správný výběr velmi důležitý.

Podlaha se pokládá na kvalitní podklad, který musí být pevný a rovný. Drobné nedokonalosti podkladu mohou být napraveny za využití spárovacího tmelu nebo samonivelační stěrky. Teprve až potom se dá zvažovat vhodná podlaha.

Sledujte účel místnosti

Pro výběr podlahy je důležitý způsob života v místnosti a její funkci. Samozřejmě je třeba přihlédnout ke stylu místnosti a vašemu vkusu. Může se snadno zašpinit? Budou na ní padat mokré věci? Měla by být být teplá?

Který materiál podlahy vybrat? Mezi oblíbené materiály patří laminátové a vinylové podlahy, své místo má dlažba i dřevěná podlaha. Každý materiál má své plusy a mínusy.

Podlaha v kuchyni a jídelně

Podlaha v kuchyni patří mezi nejnáročnější na podmínky provozu. Ten je totiž pro podlahu takovou zatěžkávací zkouškou. Často na ni kapají mokré věci, občas spadne nějaký ten hrnec. Odolnost proti vlhkosti a vodě, ale také vůči nárazům je tak nějak nezbytností. Nehodí se nejen kluzká podlaha, ale ani koberec. Nevhodná je také málo kvalitní laminátová podlaha, se snadno trvale poškodí. Také byste do těchto prostor neměli vybírat bílé spáry, které se snadno znečistí.

Hodí se kvalitní vinylová a laminátová podlaha, ale také dlažba. Ta by ovšem měla splňovat některé předpoklady, jako je zátěž a otěruvzdornost, ideálně vybíráme dlažbu s hladším povrchem. Kromě zmíněné protiskluzovosti je důležité také nízká nasákavost. Záleží také na velikosti prostoru, do malých a tmavých prostor se bude hodit světlá velkoformátová dlažba.

Podlaha v obývacím pokoji

Velmi zatěžovaná podlaha je i ta v obývacím pokoji, proto by měla mít nejen dobrou životnost bez opotřebení, odolná vůči nárazům a oděru, ale také potřebuje snadnou údržbu. Dřevěné podlahy dodají prostoru teplo a útulnost. Přírodní materiál má své kouzlo, ale je také náročný na údržbu. Uplatní se v klasických i moderních interiérech. Poměrně odolné a dobré na údržbu jsou laminátové podlahy. Jejich předností je široký výběr dekorů, které mohou připomínat kámen i dřevo. Snadno se pokládají a také bývají cenově dostupné. Cenově dostupné jsou také vinylové podlahy. Mají i další příznivé vlastnosti, jako je dobrá zvuková a tepelná izolace, ale také nenáročná údržba. Tento materiál je i antialergický a antistatický.

Podlaha v ložnici

V ložnici relaxujeme. Prostor by měl být velmi útulný a klidový. To naznačuje ideální místo pro dřevěnou podlahu. Je příjemná na dotyk a k zahození není ani ekologické hledisko.

Podlaha v pracovně

Pracovna je prostorem, který není náročný na odolnost. Může tam být prakticky jakýkoliv podlahový materiál. Důležité je, abychom se v místnosti dobře cítili. Vhodné jsou přírodní povrchy, ale třeba i koberce.

Podlaha v dětském pokoji

Speciálně v případě dětského pokoje je třeba dbát na maximální zdravotní nezávadnost materiálu. Jako skvělé řešení se zdá být hlavně vinyl, který se snadno udržuje, je hypoalergenní a v některých případech i antibakteriální. Při poškození se snadno dá vyměnit.

Podlaha v koupelně

Do koupelny volíme většinou dlažbu, další variantou jsou ale také voděodolné laminátové podlahy. V případě podlahových krytin v koupelně sledujte, jestli se hodí k vašemu podlahovému vytápění.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *