Jak odstranit skvrny přírodní cestou

Většina skvrn jde vyčistit. Jak si poradit se znečištěným textilem? S likvidací skvrn je potřeba začít co nejdříve, aby se špína nestačila vsáknout. Co na kterou špínu funguje?

Jak odstranit zaschlou krev

Krev patří mezi nečistoty, které je třeba odstranit co nejdříve. Skvrnu namočte do studené nebo vlažné vody, poté ji můžete posolit. Několikrát můžete zopakovat. Vhodné je také nanést bílý ocet. Jestliže je skvrna na bílém prádle z odolného materiálu, můžete sáhnout i po tříprocentním roztoku peroxidu vodíku. Nakonec vyperte obvyklým způsobem.

Skvrny od trávy

Oblečení se skvrnami od trávy namočte do bílého octa a nechte alespoň hodinu odmočit. Jinou variantou je potírání lihem. Nakonec vyperte na standardní program.

Skvrny od borůvek

Na skvrny od borůvek se vyplatí vybavit šťávou z jednoho citronu nalitou do litru vody a co nejdříve tekutinou polijte. Někdo zase nedá dopustit na kašičku z jedlé sody a vody. Opět nanést a promnout. Na závěr se oblečení pere obvyklým způsobem.

Mastné skvrny

Na mastné skvrny funguje jedlá sůl, vyzkoušet ale můžete třeba kukuřičný škrob. Tyto látky pohltí mastnotu a nakonec by se měly dát vykartáčovat. Špinavou část oděvu namočíme do horké vody s přidáním pracího prostředku.

Jinou variantou je zakápnutí prostředkem na mytí nádobí. Specialistou na mastnotu je také tekutina obsahující díl octa/citronové šťávy a dva díly vody. Nakonec tu máme možnost dalšího prostředku – jedlou sodu. Hodí se i kypřící prášek. Jednu z těchto sypkých surovin smíchejte s vodou a kašičku naneste na skvrnu. Nechte působit. Pak se oděv vypere obvyklým způsobem.

Skvrny od červeného vína

Na tyto skvrny sed skvěle hodí obyčejná sůl. Nasypte ji hned na skvrnu a nechte působit alespoň čtvrt hodiny. Jinou variantou je citronová šťáva.

Podle rad hospodyněk se na červené víno doporučuje i nalít bílé víno. Skvrna se má nejdříve rychle vysušit ubrouskem, pak polít bílým vínem spolu se solí.

Skvrny od kávy

Potřísnili jste si oblečení kávou? Káva jde většinou poměrně dobře dolů. Stačí namočit a nanést buď jen větší množství obvyklého pracího prášku – nebo ho doplnit o lžíci bílého octa.

Skvrny od rtěnky a make-upu

Většinou se u skvrn od rtěnky můžeme spolehnout na to, že mastnotu odstraní líh. Možností je ale také kysličník, ale opět pozor na druh materiálu. Někdo zase nedá dopustit na čištění sodou nebo pěnou na holení.

Skvrny od bláta

Tyto skvrny se vyplatí nechat zaschnout, a potom je opatrně vykartáčovat. Žádná další kouzla nejsou zapotřebí.

Mýdlo s jelenem nebo žlučové mýdlo se hodí na vše

Oba prostředky patří mezi ty, které zaberou na většinu skvrn. Specialistou je především žlučové mýdlo. Vhodné je navlhčenou skvrnu namydlit a nechat hodinu i více, podle odolnosti skvrny. Znovu proces zopakujeme, pokud nebude úplně úspěšný.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *