Jak jednoduše vyčistit kuchyňský odpad

Čištění odpadu obvykle zvládneme snadno pomocí pomůcek, které máme doma. Co můžeme využít a jak odtok chránit.

Ucpaný odpad má několik fází. Nejjednodušší práce je s jeho zprůchodněním, hned v té počáteční. Nejlepší je tedy se vrhnout na některá základní opatření co nejdříve. Při počátečním zjištění ucpaného odpadu můžete udělat následující věci.

Soda a ocet na čištění odpadu

Hned na začátku, při drobném zanesení mohou pomoci dva pomocníci, bez jejichž přispění se ekologická domácnost téměř neobejde. Řeč je o octu a sodě bicarboně. Jak vyčistit kuchyňský odpad? Do odpadu nasypeme půl hrnku jedlé sody a zalijeme ji hrnkem octa. Je třeba počítat s tím, že směs bude trochu prskat. Chvíli počkáme, až se zklidní, a následně propláchneme proudem horké vody.

Podobnou práci může zvládnout také obyčejná sůl, kterou zalijeme horkou vodou.

Gumový zvon na čištění odpadu

Gumový zvon je obvykle součástí domácnosti. Také tento pomocník patří k základnímu náčiní, které má smysl použít především ze začátku při zanesení dřezu. Jeho použití je velmi snadné. Stačí napustit třeba třetinu dřezu a výtokový otvor ucpat. Pak zvon prudce stlačujeme a nečistoty by měly dostat z odtoku většinu nečistoty. Tu vyndáme a odtokové cesty můžeme jen dočistit sodou a octem, jak jsme popisovali výše.

Instalatérské pero pro zkušené

Mezi pomocníky, kteří si zvládnou poradit s ucpaným kuchyňským odtokem, je instalatérské pero. Práce s touto instalatérskou pružinou je už poněkud komplikovanější a má za cíl zprůchodnit cestu do kanalizace.

Budete potřebovat kýbl a hadr. Co nejvíce vyšroubujte sifon (u některých to není potřeba), abyste se dostali k odpadnímu svodu ve zdi. Sifon se propláchne vodou. Pokud máte novější plastový sifon, stačí pootočit čisticím uzávěrem naspodu. Konec pera s očkem natlačte do odpadního potrubí. Zavrtá se do nečistot. Naruší ji nebo a se v ní zachytí. Klikou otáčejte jedním směrem a pružinu zasouvejte, a pak povytahujte. Otáčivými pohyby se odpad pročistí. Je důležité pamatovat na to, že pero bude po vytažení zcela znečištěné.

Sítko v odtoku je nezbytnost

Aby se do kuchyňského odpadu nedostávalo příliš zbytků jídla, slupek a jiných nečistot, je vhodné mít sítko. Na trhu najdeme řadu různých variant, stačí si vybrat. Jsou k dispozici z různých matriálů: od plastu, přes silikon, až po chrom.

Tuk do odpadu nepatří

Spoustu paseky může napáchat usazený tuk. Ten by ale měl zamířit místo do odtoku do speciální nádoby, která se po naplnění odevzdává ve sběrném místě nebo v příslušném kontejneru. Drobnou mastnotu bychom ideálně měli sebrat třeba papírovou utěrkou, případně stěrkou a papírovou utěrkou předmět doutřít.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *