Sklo, nebo plast? Nový skleník je potřeba promyslet

Zahradnický rok je již v běhu, ale přesto byste rádi skleník? Který materiál zvolit?

Při plánování skleníku potřebujete zohlednit velikost prostoru, který máte k dispozici. Spíše designovou otázkou je pak tvar skleníku a samozřejmě významnou volbu představuje i materiál. Za vhodnou nejmenší velikostí hranatého skleníku s hranatou střechou je 2,5 m na šířku a 2,5 m na výšku, která nabízí velmi dobré využití. Skleníky obloukové konstrukce zase umožňují lepší dopad slunečních paprsků.

Skleněný skleník je dlouhodobou záležitostí

V případě skleníku se vybírá ze skla nebo z plastu. Jednoduše řečeno – klasické sklo vás bude stát mnohem více a také má mohutnou konstrukci. Kromě toho budete potřebovat postavit základy. Tento typ skleníku vydrží mnohem déle. Proto se jedná o dobrou volbu, pokud plánujete dlouhodobě jedno umístění. Nevýhodou je malá teplotní izolace, zjara se tedy často přitápí a v parném létě je ho zase třeba zastínit. Často se proto na sklo nanáší stínící barva na skleník.

Levná varianta – polykarbonát

Když si nejste jisti místem, na kterém by měl skleník stát a chcete to na pár let vyzkoušet, hodí se polykarbonát. Snadno ho rozmontujete a postavíte tam, kde potřebujete. Další jeho výhodu představuje dobrá tepelná izolace. To oceníte brzy zjara, ale také na podzim. Skleník tak využijete po delší dobu. Co je trochu negativní stránkou, je životnost materiálu, která se v ideálním případě pohybuje na necelých 20 letech. Při mechanickému poškození praskne, ale nerozpadne se. Nevýhodou je UV vrstva, která se ve druhé polovině životnosti snižuje a pak křehne.

Šance pro malý prostor. Foto: Pixabay

Plexisklo

Plexisklo neboli polymethylmethakrylát (PMMA) je podobným materiálem jako polykarbonát. Dobře izoluje, ale je křehčí a při poškození se chová jako sklo. Podobně jako sklo i plexisklo je třeba chránit před prudkými slunečními paprsky a na střechu a stěny je důležité nanášet speciální nátěr. Když už nebude potřeba, je ho možné jednoduše umýt.

Otázka konstrukce

Co se týká konstrukce, mezi levnou variantu patří hliníkové, které nejsou právě bytelné. Naopak ocelové konstrukce nabízejí velkou pevnost, odolnost a také životnost. Konstrukci je také možné povrchově ošetřit, ale v případě oceli to není třeba. Ocelová konstrukce vydrží dlouho a to je možné ještě prodloužit žárovým zinkováním.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *