Jak pečovat o levanduli: Co provést pro bohaté kvetení a jak ji využít po sklizení

Levandule je kouzelná rostlinka, která nám zpříjemňuje léto. Milujeme její nádherné květy a voňavé listy. Zjistěte, jak se postarat o to, aby levandule co nejvíce kvetla a co s ní provést po sklizení.

Co udělat pro krásné a bohaté květy

Levandule lékařská (lavandula angustifolia) je nejčastější druh levandule pěstované v našich podmínkách. Druhů je ale mnohem více. Mohou mít světle i tmavě fialové a některé i až narůžovělé květy.

Tato krásná rostlina vytváří keříčky, které kvetou od června do srpna. Co se může pokazit při pěstování? Roli hraje několik faktorů. Prvním z nich je půda. Levandule potřebuje prostupnou a mírně humózní půdu. Můžeme ji promíchat se štěrkem, pískem, případně keramzitem. Rašelina není vhodná. Důležité je i dobré místo, to by mělo být plné slunce. Levanduli je třeba pravidelně zastřihávat. Pozor, abychom ale nestřihli levanduli do tvrdého vyzrálého dřeva. V tom případě bychom zastavili růst, protože staré dřevo už nemá takovou schopnost obrážet.

Levandulový olej se hodí na kůži třeba po bodnutí hmyzem. Foto: Couleur z Pixabay

Kdy a jak stříhat levanduli

O levanduli je třeba dobře pečovat a mezi to patří i vhodný střih. Rostlinu je třeba ostříhat, aby nezestárla, nebo třeba nepřestala kvést. Mírný střih se provádí po odkvetení. Přitom je třeba odstřihnout květ i stonek nad zdřevnatělou částí. V místě řezu se rostlina rozdělí a tím pak krásně drží pohromadě a houstne. Pokud levanduli odstřihneme včas, může se stát, že vykvete ještě jednou, i když pak bude mít drobnější květy.

Jak využít levanduli

Levandule se pěstuje od starověku a ví se, že staří Římané si jí velmi cenili. Proto byla velmi drahá. Využívali ji pro její léčivé vlastnosti a vůni a přidávali ji do koupelí. Později byla využívána na odpuzování molů a levandulový olej sloužil jako deodorant.

Dnes levandule nachází uplatnění v kosmetice, léčitelství a v kuchyni. Tam ji můžeme přidat do ovocných salátů, i do kořenících směsí (květ patří do provensálské směsi), ale i třeba sušenek a do dezertů.

Pytlíček se sušenou levandulí odpuzuje hmyz a chrání před moly. Foto: congerdesign z Pixabay

Levanduli můžeme krásně využít v domácnosti. Ideální je usušená. Bylinka se suší ve svazcích volně na vzduchu. Pak ji můžeme dát do plátěných pytlíčků. Nejenže krásně voní, což je v prostoru velmi příjemné, ale také ji nemá rád hmyz, obzvlášť moli. Květy se dají přidat také do domácího mýdla. V kosmetice se hodí na navození pocitů uvolnění a zklidnění, k masáži, ke koupelím.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *