Vybíráte parní troubu? Poradíme vám, podle čeho se orientovat

Moderní trend zdravého stravování se promítá nejen do toho, jaké suroviny na vaření používáme, ale často souvisí také s výběrem domácích spotřebičů. V kuchyních se proto čím dál častěji objevují parní trouby. Také uvažujete nad jejím pořízením? Seznamte se s výhodami parních trub i s tím, podle čeho si vybrat.

Jaké výhody získáte s parní troubou?

Pečení v parní troubě vás jistě nadchne v mnoha ohledech:

  • V parní troubě můžete připravovat více pokrmů současně, aniž byste se museli bát, že se vám jejich vůně promíchají.
  • Vaření v páře představuje zdravou metodu přípravy pokrmů.
  • Parní trouba neslouží jen k pečení na páře, ale můžete v ní nechávat kynout těsto, zavařovat ovoce a zeleninu, sterilizovat nebo ohřívat jídlo.
  • Parní trouby se velmi snadno ovládají.
  • Při vaření v páře se vám nic nepřipaluje, takže i údržba a čištění trouby jsou snadné.

Další výhody zde.

Funkce, které u parních trub oceníte

Parní trouby toho kromě vaření v páře nabízejí mnohem více, než byste čekali. K praktickým funkcím patří mikrovlnný ohřev, který může nahradit ohřev v klasické mikrovlnce.

Některé parní trouby nabízejí funkci přípravy pokrmů ve vakuu, kdy se pokrmy připravují při nízkých teplotách, udržují si vitaminy, minerální látky, zachovávají si tvar i barvu.

Velmi oblíbená je i funkce grilu, díky které si můžete na pečeném masu vytvořit krásně křupavou krustu. Grilovat můžete i zeleninu nebo další pokrmy.

Pokud má parní trouba zabudovaný ventilátor, můžete si užít tzv. 3D nebo 4D pečení, kdy ventilátor rozhání teplý vzduch do všech částí trouby a vy tak můžete péct hned v několika úrovních.

Parní trouby disponují i technickými vychytávkami, jako jsou hodiny, minutka, bezpečnostní zámek, teplotní sonda nebo schopnost samočištění.

Podle čeho si vybrat parní troubu?

První, čeho byste si při výběru parní trouby měli všímat, je způsob, jakým je řešena parní funkce a jak je řešeno doplňování vody. Vždy je lepší, pokud je parní trouba přímo napojena na zdroj vody nebo je pro vodu určena samostatná přihrádka. Někdy se můžete setkat s tím, že je potřeba vodu dolévat do rezervoáru, který je na dně pečící komory, což není úplně optimální.

Určitě chcete nakoupit výhodně, ale zrovna cena by pro vás neměla být směrodatným ukazatelem. Ne vždy platí, že s vyšší cenou stoupá i kvalita. Proto se nebojte porovnávat, hledat a ptát se prodejců, jaké možnosti vám které parní trouby nabízejí. V prodejně ETD (Elektro Trhové Dušníky, Příbram) vám zkušení zaměstnanci ukáží nejen různé modelové řady parních trub, ale detailně vás seznámí s jejich funkcemi tak, abyste se mohli při jejich výběru správně rozhodnout.

Jedním z ukazatelů, který byste jistě měli vzít v potaz, je také spotřeba energií. Tzv. energetickou náročnost lze vysledovat na energetickém štítku spotřebiče. Řiďte se podle energetické třídy, do které je spotřebič zařazen. Energeticky úspornější parní trouby jsou samozřejmě dražší, ale vyšší investice se vám vrátí na ušetřených energiích.

Několik praktických rad na závěr

  • Pokud můžete, zvolte si troubu se dvěma (ne jedním) světly. Bude se vám lépe kontrolovat průběh pečení.
  • Výbornou věcí jsou boční teleskopické výjezdy. Pozor si dejte na to, zda jsou opatřeny zámkem, který může být naopak na škodu.
  • Skleněný povrch se udržuje lépe než ten nerezový – na to myslete při výběru designového provedení trouby.
  • Digitální nastavování teplot vám umožní přesnější regulaci než nastavování mechanické.

Mohlo by Vás zajímat: Revoluce v mytí nádobí aneb Exkluzivní funkce myček Miele z řady G 7000

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *