Kam umístit pohovku, aby dobře plnila svou funkci?

Pohovka je v bytě poměrně významným kusem nábytku. Při jejím pořizování a plánování vhodného místa je třeba zvážit několik faktorů. Víme, které to jsou.

Velikost prostoru

Velikost prostoru je rozhodujícím faktorem při výběru nábytku. Do takových míst si nemůžeme dovolit nadměrné kusy. Měly by mít odpovídající velikost a zároveň by měly dostatečně splňovat svou funkci. Okolo nábytku by se také mělo dát pohodlně chodit. Co se týká vzdálenosti mezi nábytkem, doporučuje se něco přes 80 cm.

Harmonie v místnosti

Když vybavuje místnost nábytkem, je důležitá harmonie. Prostor by měl být vyvážený, co do velikosti nábytku, ale i jeho podoby. Tedy oproti velké sedačce se vyplatí postavit několik menších míst k sezení nebo křesla. Podobná rovnováha by se měla objevovat i ve vzorech, které by neměly být na každém kusu jiné. Také je třeba zohlednit, že velké vzory ubírají prostoru. Místnost pak vypadá menší.

Správné místo pro pohovku

S ohledem na dispozice místnosti je třeba dobře zvážit, do kterého místa pohovku postavit. Nemusí stát jen u zdi. Dostatečně velký prostor si může dovolit pohovku v prostoru. Jaké tedy máme možnosti?

Pohovka by měla být do prostoru začleněna v harmonii. Foto: Pixabay

U okna

Když chceme sedací soupravu postavit k oknu je důležité zkontrolovat, jestli pak bude k oknu dobrý přístup. Počítejte se vzdáleností od okna alespoň 25 cm. Nábytek tak bude moci nejen dýchat, ale i se dostanete k oknu.

U stěny

Umístění u stěny je takovou klasikou. Přesto, pokud je to možno, má smysl zvážit tyto faktory. Jestliže máte v místnosti hezké okno, bude příjemné, když sedačku umístíte naproti němu. Může se ale jednat i o krb, televizi, zkrátka ústřední místo, na které se hezky dívá.

Veprostřed místnosti

Ve velkém prostoru si můžete dovolit ho takzvaně rozbít právě pomocí sedačky. Tím, že ho takto rozčleníte, získáte důvěrnější místo na konverzaci.

Rohová pohovka

Speciálním oříškem jsou rohové pohovky, kterým se také někdy říká sekční. První, co vás napadne, je umístit sedačku do rohu. Velmi zajímavé ale také je, když je, podobně jako v předchozí pasáži, umístíme do prostoru. Jednak tím místnost rozčleníte a jednak bude tento kus nábytku lépe dýchat fa bude působit jako velmi zajímavý prvek.

Další pravidlo, na která nezapomenout

Při promýšlení kam s pohovkou, je třeba myslet na to, že nikdy by neměla stát zády ke dveřím. To by totiž ti, co na ní sedí neviděli, kdo do místnosti přichází.

Zdroj:
thespruce.com
bhg.com

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *