Chystáte se pořídit si nový dřez: Tyto materiály máte na výběr

I pokud má člověk myčku, bez dřezu se neobejde. Při výběru nového dřezu můžete vybírat z několika variant materiálu, přičemž každý má své klady i negativa. Víme,, které to jsou.

Nerezové dřezy výhody a nevýhody

Nerezové dřezy stále patří mezi nejoblíbenější typy pro svou cenu. Ale i taky je na místě dobře si nákup rozmyslet. Úplně levné dřezy pak odpovídají kvalitě. A na co se zaměřit? Důležitá je síla stěny dřezu. Tenké se brzy poškodí – vzniknou odřeniny a rýhy. Velmi kvalitní produkty mají tloušťku 1,2 mm, zatímco opačný pól se pohybuje na 0,3 mm. Tomu se vyplatí vyhnout. O trochu lepší už je tloušťka 0,6 mm. 18/10 chromniklová potravinářská ocel je zase odolná vůči korozi.

Nerezový dřez se snadno udržuje. Vybírat můžete z lesklé podoby nebo matu. K sehnání je také texturovaný povrch. Top mezi nerezovými dřezy tvoří ručně vyráběné dřezy v kartáčovaném provedení (svářené). A když budete chtít kvalitu? Poohlédněte se po dřezech značek GROHE, hansgrohe, Blanco, Franke, Teka, Rodi.

Keramické dřezy výhody a nevýhody

Keramické dřezy jsou kvalitní, odolné a mají pevnou strukturu. Vydrží dlouho a stále vypadají dobře, navíc jsou odolné nejen vůči skvrnám, ale i poškrábání, velmi studenému nebo horkému a také vůči nárazu. Snadno se udržují. Kvalitní keramické dřezy zakoupíte u Franke a Villeroy & Boch.

Foto: Pixabay

Granitový dřez výhody a nevýhody

Granitový dřez je „držákem“. Z něj se totiž budete moci těšit velmi dlouho. Jedná se o velmi odolný materiál, rýhy a škrábance se víceméně neobjevují. Jediné, na co byste si měli dávat pozor je tvrdá voda, která ho může zničit. Zůstanou bílé skvrny, které jsou velmi špatně odstranitelné a do nich se usazují různá barviva z tekutin a potravin. Proto je třeba využít filtr, který změkčí vodu.

Důležitá je také odpovídající velmi šetrná péče. Granitový dřez je třeba po použití důkladně vysušit jemným hadříkem. Skvrny od vody se nehezky vyjímají hlavně na tmavém granitu. Pro údržbu se vyplatí využívat speciální přípravky na granitové dřezy, u ostatních pozor na případné bělení a obsah chlóru. Další z nevýhod je vysoká cena. Granitové dřezy se označují třeba jako algranit, silgranit, fragranit, tegranit. Za kvalitními dřezy se porozhlédněte u značek Franke, Blanco.

Tectonitový (kompozitní) dřez výhody a nevýhody

Dřezy z tectonitu jsou levnější variantou granitových dřezů. Své místo na trhu si však zaslouží.

Tectonite je levnější variantou granitu. Jedná se o speciální materiál vyrobený ze SMC (Sheet Molding Compound), což je směs polyesterových pryskyřic a dalších složek zpevněných skelnými vlákny. Dřez z tectonitu velmi dobře vypadá, je odolný proti poškrábání, na vnitřní části ale bývají vidět rýhy. Je odolný vůči náhlým změnám teplot i skvrnám. Můžete na něj používat běžné chemické přípravky.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *