Žižkovské pavlače: unikátní projekt kombinující rekonstrukci historických budov s novostavbou

Společnost PORR a.s. dokončila práce na komplexu Žižkovské pavlače, který je tak plně připraven na nové obyvatele. Rezidenční projekt se skládá z pěti budov situovaných v pražské ulici Koněvova v blízkosti parku Vítkov a je výjimečný spojením novostavby s rekonstrukcí staré zástavby z přelomu 19. a 20. století. Investorem byla společnost MS-INVEST a rozpočet III. etapy výstavby přesáhl 260 milionů korun.

Žižkovské pavlače nabízejí celkem 141 bytů nebo ateliérů s dispozicemi od 1+kk až po 4+kk; komplex ale zahrnuje i obchodní a nebytové prostory umístěné převážně v přízemí domů. U dvou objektů se jedná o více než 100 let staré budovy, byla proto nutná citlivá rekonstrukce.

Jedním z cílů projektu bylo zachování původního historického rázu dvou domů, která by zapadla do okolní žižkovské architektury. Zajistili jsme tak například repliky vstupních dveří, oken, původní dlažby nebo zábradlí z počátku 20. století,“ vysvětil vedoucí projektu Jaroslav Koutenský. „Obnovy se dočkala i fasáda budov, a to včetně štukových výzdob a klempířských prvků – to vše za bedlivého dozoru Národního památkového ústavu a odboru památkové péče,“ dodal Koutenský s tím, že rekonstrukce komplexu zahrnovala také nástavby posledních pater budov.

Pro budoucí obyvatele bude výhodou i to, že Žižkovské pavlače jsou ekologicky a energeticky šetrnou stavbou díky využití moderních technologii ve stavebnictví.

Vizualizace projektu Žižkovské pavlače (© MS-INVEST)

III. etapa výstavby novostavby, rekonstrukce, nástavba pater historických částí stavby trvala od června 2020 do prosince 2021, kdy proběhla kolaudace. Zcela dokončeny byly práce v březnu 2022 a společnost PORR a.s. měla rozpočet zhruba 260 milionů Kč bez DPH (vč. víceprací).

Zdroj:
úvodní foto: Pohled na Žižkovské pavlače z Koněvovy ulice (© PORR)
TZ PORR

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *