Kdy začít topit a jak se připravit na topnou sezonu

Jak je vidět v posledních dnech, s teplem je konec a nastávají chladné měsíce. Je potřeba myslet na topení a na to, jak se na něj připravit. Centrálního vytápění řídí jasná pravidla. Jestli je topná soustava v pořádku, si musíte nechat zkontrolovat sami. Na co se zaměřit?

Centrální vytápění domácností u nás funguje tak, že dodávka tepelné energie začíná ve chvíli, kdy průměrná denní teplota venkovního vzduchu v oblasti klesne ve dvou dnech po sobě pod 13 °C a nedá se očekávat, že teploty vzrostou. Pokud se oteplí, bude vytápění přerušeno. Tyto skutečnosti reguluje vyhláška č. 194/2007Sb.

Domovní předávací stanice jsou již v řadě domů a majitel/správce sám ovládá začátek a konec. Domy si po začátku topné sezóny mohou vybrat, jestli budou topit nebo ne. V jednotlivých bytech pak pustíte termostatický ventil nebo ho necháte zavřený.

Co je před začátkem topení potřeba zkontrolovat

Než nastane doba topení, je potřeba zkontrolovat radiátory, jestli neuniká voda a jestli topení těsní. Když topení netopí, je potřeba odvzdušnit, tedy vypustit vzduch

Jak odvzdušnit radiátor? Před začátkem odvzdušňování otočte topné zařízení na nejvyšší stupeň. Pokud můžete (jste majitelem domu), vypněte oběhové čerpadlo. Aby se vzduchové bubliny v radiátoru nahromadily, je potřeba počkat asi půl hodiny.

Pod radiátor položte hadr, aby zachytil kapající vodu z ventilu. Variantou je to, že hadr omotáte okolo ventilu. Nasaďte klíč a podržte pod ventilem nádobu. Klíčem opatrně trochu uvolněte ventil. Mělo by stačit půl otáčky, řiďte se tím, jestli uslyšíte syčení. Unikající vzduch může být horký. Až se syčení zastaví, začne unikat voda. To znamená, že radiátor je odvzdušněný a můžete ho uzavřít.

Odstavené oběhové čerpadlo zase zapněte a zkontrolujte dostatečný tlak vody v topném okruhu.

Foto: Pixabay

Kontrola kamen a kotle

Pokud byste postupovali správně, měli byste mít kontrolu krbu a vložky provedenou už po konci topné sezóny. Pokud k tomu nedošlo, je nejvyšší čas před začátkem topné sezóny. Je třeba zkontrolovat rošty, spalinovou komoru, nezapomeňte na kouřovody (demontovat nebo vyčistit přes čisticí otvory), ale také kontrolu komínu. Zkontrolovaný by měl být kotel a jiná plynová zařízení.

Topidla by neměla být deformovaná ani prasklá a těsnění by měla správně fungovat. Ověřte správné fungování všech pohyblivých částí kamen.

Revizi kotle a plynových zařízení se nevyplatí podcenit, snížíte tím pravděpodobnost, že se objeví poruchy v době topné sezóny. Objednejte si odborníky na kontroly a revize včas.

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *