Jak ušetřit přes 60 % nákladů za vytápění? Novými okny, zateplením i mírným snížením teploty

Rostoucí ceny energií přimějí řadu českých domácností šetřit výdaje za energie. Investicí do lepší izolace místností lze přitom dosáhnout až překvapivě vysokých úspor, které mohou v ročním vyúčtování dosahovat až částek v řádu desítek tisíc korun. Mezi nejúčinnější prvky patří zateplení budovy, nová okna i nepřetápění místností, účet za vytápění lze v takovém případě snížit až o 62 %, vyplývá z výpočtů společnosti VELUX.

Inflace v České republice dosáhla v září 18 procent, v posledních měsících jsou hlavním motorem růstu ceny plynu a elektřiny. Vláda v boji s cenami energií pomáhá zastropováním maximálních cen, nicméně pro řadu domácností jsou současné ceny jasným signálem ke hledání cest, jak snížit účty za elektřinu a plyn.

„Největší položkou v platbách za elektřinu či plyn je pro většinu domácností vytápění domu či bytu. Náklady na vytápění lze nejjednodušeji stáhnout několika prvky: dobrou izolací, zamezením úniku tepla i snížením teploty. I nepatrné snížení teploty v místnosti o 2–3 stupně povede k velkým úsporám nákladů,“ vysvětluje Zdeněk Okáč, marketingový manažer společnosti VELUX v České republice.

Více o vhodných způsobech, jak ušetřit za energie bez omezení komfortu, vypráví v tomto videu Martin Barič, designér a expert na udržitelnost budov. A o tom, jak vnitřní prostředí a dostatek světla ovlivňuje naši psychiku, mluví v tomto videu architektka Lenka Maierová.

V modelovém příkladu podkrovního bytu o velikosti 95 m2 lze těmito kroky dosáhnout úspory nákladů za vytápění až o 62 %. Průměrná potřeba energie na vytápění v takovém bytě se starými střešními okny a částečnou izolací se bude pohybovat okolo 2 MWh ročně, při starším typu méně funkčního zateplení ještě výrazně více. Kompletní rekonstrukcí by spotřeba energií klesla na 760 kWh. „Komplexní úpravy, tedy výměna oken, zateplení i snížení teploty představuje samozřejmě největší úsporu, navíc na ně lze využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Na druhou stranu je samozřejmě taková rekonstrukce náročnější finančně, časově i stavebně,“ vysvětluje architektka Klára Bukolská.

Např. pouhou výměnou více než 25 let starých oken za nová se potřeba energie sníží o 24 %, uvádí výpočet VELUX. „Díky novým oknům s trojsklem a dokonalým těsněním lze v místnosti snížit teplotu o 2 stupně, aniž by došlo k pocitovému snížení komfortu. A zároveň tím snížit potřebu energie o dalších 35 %,“ dodala Klára Bukolská s tím, že taková výměna už je méně finančně náročná a realizovatelná bez velkých stavebních zásahů během několika dnů.

I při současných zastropovaných cenách elektřiny na 7–9 tisících Kč za MWh jen tato úspora dosáhne zhruba 10 tisíc korun ročně, bez zastropování by to bylo v řádu vyšších desítek tisíc korun. „Samozřejmě na výměnu oken či zateplení je nutné počítat s počátečními náklady, investovaná částka se během životnosti nových oken či zateplení násobně vrátí,“ dodává Zdeněk Okáč z VELUXu.

Pro rodinné domy platí podobné statistiky, vždy bude záležet na konkrétním stavu rodinného domu, jeho zateplení či kvalitě oken. Výpočty VELUX ukazují, že výměnou střešních oken za nová s trojsklem a lepší izolací lze u daného okna snížit únik tepla o 60 % a zároveň tak redukovat potřebu energií na vytápění o 11 %.

Výměnou oken navíc domácnosti mohou vyřešit časté neduhy především starších nemovitostí: nedostatečnou ventilaci čerstvého vzduchu i nedostatek denního světla. Ve starých okenních rámech se navíc často vyskytuje hniloba. Rizika nevhodného vnitřního klimatu přitom přinášejí řadu zdravotních problémů a nemocí, a to nejen fyzických, ale i duševních. Alespoň jedno z rizik vnitřního klimatu přitom trápí 22 % Čechů, a dokonce každého třetího obyvatele Evropské unie.

Zdroj: Velux

Pošlete článek dál:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *